Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Sol Parti “Siyasal ıslama rejim için kuruluş tarihi yazılıyor

Sol Parti “Siyasal ıslama rejim için kuruluş tarihi yazılıyor
356 views
11 Haziran 2024 - 16:32
Spread the love

Aliosman Ertaş- Gençağa Karafazlı

(RİZE) Sol l Parti Rize il başkanı Ahmet Haşim Parlak, “Cumhuriyet dönemi ve kazanımlarını müfredattan çıkartarak siyasal İslamcı rejim için kuruluş tarihi yazıldığını ifade eden Erden, “Edebiyatı, aklı ve bilimi yok sayarak oluşturulan bu Orta Çağ kalıntısı karanlık düşüncelerle örülü müfredatı reddediyoruz. Çocukları, yarınlarımızı tarikatlara ve tarikat zihniyetine teslim etmeyeceğiz.”

SOL Parti, Rize il örgütü okullarda uygulanan ÇEDES projesini protesto etmek ve Laik eğitim için alanlardaydı. Rize’nin Fındıklı ilçesi Cumhuriyet meydanında Toplanan Sol Parti üyeleri, okullarda uygulanan ÇEDES projesini protesto etti. Eyleme EMEK partisi Rize il başkanı Hasan Zorlucan,ESP Fındıklı ilçe başkanı Tugay Köse ve bazı eğitimci yurttaşlar katıldı.

“Siyasal ıslama rejim için kuruluş tarihi yazılıyor”

Sol Parti Rize il başkanı Haşim Parlak yaptığı basın açıklamasında,Türkiye Yüzyıl Maarif Modeli ile sunulan müfredat tarikat müfredatıdır. ÇEDES Projesi ile okullar tarikatlara açtılar, şimdi de müfredat değişikliği ile eğitim tümüyle tarikatların bağnaz ve gerici zihniyetine teslim ediliyor. Cumhuriyet dönemi ve kazanımlarını Müfredattan çıkartarak siyasal ıslama rejim için kuruluş tarihi yazılıyor, Millî Eğitim Bakanlığı müfredatın STK ve Dereklerin görüsü alınarak hazırlandığını söylüyor, bahsedilen STK’lar tarikat ve Cemaatlerden başkası değildir. Laikliğe, bilime, demokratik eğitime karsı olan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adi yeni müfredat, Milli Eğitim olan sistemi, müfredat değişikliği yoluyla yüzyıl öncesine iade etme, MAARIF Adi altında dinsel ve ideolojik içerimin eğitime tümüyle hâkim olma girişimidir. Bu girişim filli şeriat rejiminin kurumsallaştırılmasına dönük atılan adımlardan birisidir.

“Edebiyatı, kültürü, akli ve bilimi yok sayan müfredatı kabul etmiyoruz”

Edebiyatı, kültürü, akli ve bilimi yok sayarak oluşturulan bu Orta çağ kalıntısı karanlık düşüncelerle örülü müfredatı reddediyoruz. Yüzyıl öncesinin hayallerini yüzyıl sonrasının hedefi olarak planladığı için bu müfredatı reddediyoruz, Cumhuriyetin aydınlanmacı değerlerini ortadan kaldırmayı amaçladığı için bu müfredatı reddediyoruz. Laikliği tümüyle tasfiye edecek olan bu girişim Kurtuluş Savaşını dahi “CIHAT” olarak tanımlamaktan çekinmemiştir. Ruhu itibar ile kamusal eğitimin yerine piyasacı eğitimi beslediği, emek-sömürü mekanizmasını içselleştirmiş bir rıza mekanizmasına dönüştürdüğü için bu müfredatı reddediyoruz, Öğretim programlarındaki bilimsel eğitim ile ilgili olan pek çok noktaya, “sadeleştirme” adi altında ayıklamaya tabi tuttuğu için bu müfredatı reddediyoruz, Çocukların bugününü ve geleceğini karartacak, bilime ve bilimsel gerçeklere savaş açan bu müfredatı reddediyor geri çekilmesi için mücadele ve dayanışma öneriyoruz.

“Tek adam rejiminin yaratmaya çeliştiği toplum modelini temel aldığı için bu müfredatı reddediyoruz”

Toplumsal fayda ve çocuğun üstün yarar ilkelerini merkeze almadığı, gençlerin aydınlık gelecek talebini gözetmediği için bu müfredatı reddediyoruz, Bütün okullar imam Hatip müfredatlar ile eşleştirmeyi isteyen bir müfredat dayatılıyor, Maarif modeli adi verilen müfredat tevekkül ve itaat üzerine kurulu, kader ve fıtrat dedikleri eşitsizliklere ve adaletsizliğe rıza gösterecek nesiller yetiştirmek üzere bir din alayişini eğitimin merkezine oturtuyor, Maarif modeli adi verilen müfredat fıtrat kavramıyla kadın ve erkeğin ayrı yaradılışlara sahip olduğun nedenle de eşit olmadığını olamayacağını savunuyor, Toplumsal  cinsiyet  eşitliği verine “TELKIN”i merkezine koyan cinsiyeti bir yaklaşıma sahip oldunuz için bu müfredatı reddediyoruz.

Siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerini gözettiği, tek adam rejiminin yaratmaya çaliştiği toplum modelini temel aldığı için bu müfredatı reddediyoruz. Ülkeyi büyük bir uçuruma sürüklemişeler türlü adaletsizliği, eşitsizliği, yoksulluk ve sefaleti yaratmış bu iktidarın müfredat yapma meşruluğu yoktur. Tarikat ve cemaat gericiliğini köpürterek ayakta durma çabaları nafiledir, halk kararını vermiş yolun sonunu göstermiştir.

“Ülkemizi bu bağnaz gerici, karanlık zihniyete teslim etmeyeceğiz”

Taliban zihniyetini eğitime ve ülkemize hakim kılmaya çalışan bu iktidara asla izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızı, yârenlerimizi da okülerimizi da ülkemizi de bu bağnaz gerici, karanlık zihniyete restin etmeyeceğiz. Bunun için birleşerek mücadele etmeye çağırıyoruz. Bu tarikat müfredatı derhal geri çekilmelidir. Bu itirazı ülkenin dört bir yanında yükseltmek için alanlardayız. Laik ve demokratik bir ülke için, aydınlık yarınlar için eğitim emekçileri, öğrenciler ve aileler el ele verip direnme zamanıdır. Birleşerek mücadele ederek kazanabiliriz, başka bir yol yok. Mücadeleye katil, dayanışma ve direnişi birlikte büyütelim. Bir kez daha birlikte söyleyelim, birlikte haykıralım;GERI ÇEKIN BU TARIKAT MÜFREDATINIZI!”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -