Kuzey Teve

Rizeli devrimci Ahmet Uzun, mezarı başında anıldı

Rizeli devrimci Ahmet Uzun, mezarı başında anıldı
37 views
16 Ocak 2023 - 14:07
Spread the love

Devrimci Yol hareketinin Rize’deki önde gelen isimlerinden Ahmet Uzun, işkencede katledilişinin 42. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Haber: CEVAHİR TOPALOĞLU

12 Eylül faşizmine direnirken gözaltına alınan ve daha sonra işkencede öldürülen Rizeli devrimcilerden Ahmet Uzun, ölümünün 42. yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Yol arkadaşları , CHP ve SOL Parti üyeleri, her 16 Ocak’ta olduğu gibi Uzun’un Rize Gündoğdu’nun Dağınıksu köyündeki mezarı başında bir araya geldi.

Yaklaşık bir  saat süren anma programına SOL Parti Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, Cumhuriyet Halk Partisi Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, Ahmet Uzun’un yol ve dava arkadaşları katıldı. Mezarlık girişinde bir araya gelen kitle, Ahmet Uzun’un fotoğrafı olduğu ” Unutmadık Unutturmayacağız” yazılı dev posterini taşıyarak yürüdü.

Yürüyüş sonrası Ahmet Uzun’un mezarı başında kitle saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sonrası yapılan konuşmalarda Ahmet Uzun’un faşizme karşı verdiği devrimci mücadele anlatıldı ve bugün de aynı kararlı tutumun sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.

SOL Parti Rize İl Başkanı ve aynı zamanda Uzun’un mücadele arkadaşı olan Ahmet Haşim Parlak, Ahmet Uzun’un bölgedeki çalışmalarını ve etkisini anlatan bir konuşma yaptı. ardından Recep  Memişoğlu ve Metin Posta’da birer konuşma yaptı.

AHMET UZUN KİMDİR?

Dönemin en kitlesel ve etkin sol hareketi Devrimci Yol’un Rize’deki önde gelen isimlerinden olan Uzun, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ardından bir grup arkadaşıyla birlikte kırsalda direnişe geçti.

Arkadaşlarıyla birlikte zorlu koşullarda askeri yönetime karşı mücadele veren Uzun, darbeden yaklaşık 4 ay sonra düzenlenen operasyonda Rize’nin Pazar ilçesinde gözaltına alındı. Uzun, birçok devrimci gibi gözaltında gördüğü ağır işkenceler nedeniyle hayatını kaybetti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -