Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Raporlu ilaç sistemine dair yeni düzenlemenin detayları netleşti

Raporlu ilaç sistemine dair yeni düzenlemenin detayları netleşti
43 views
31 Mayıs 2024 - 9:51
Spread the love

Türkiye’de 2 milyon vatandaş raporlu ilaç kullanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk kez 2023 yılında duyurduğu raporlu ilaç sistemine dair yeni düzenlemenin detayları netleşmeye başladı. Hayata geçirilecek yeni düzenlemeyle birlikte kronik hastalıklara yönelik tedavilerde yaşanan işlem karmaşası ve bekleme süreleri azalmış olacak.

Sağlık  Bakanlığı 2 milyonu vatandaşı ilgilendiren raporlu ilaç kullanımında ilaç yazma yetkisinin aile hekimliğine vermeyi planlıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ilk kez 2023 yılında duyurduğu raporlu ilaç sistemine dair yeni düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Özellikle kronik hastaları ilgilendiren  raporlu ilaç yazımı için aile hekimliğine yetki verilecek.

RAPORLU İLAÇLARI AİLE HEKİMİ YAZABİLECEK

Bu kapsamda düzenli ilaç kullanan ve bu nedenle rapor alan 2 milyon vatandaş, tekrar ilgili doktora gitmek yerine aile hekimine başvurarak ilaçlarını alabilecekler.

HASTANELERİN YOĞUNLUĞU AZALACAK

Hayata geçirilecek yeni sistemle birliket  hastanelerdeki yoğunluğun kişi ve randevu yoğunluğunun da azalması bekleniyor.  Aile hekimliği şu an için sadece Diyabet, Hepatit B ve kalp ilacı kullanan hastaların raporlarını yazacak. İlerleyen zamanlarda bu ilaç sayısı arttırılacak.

RAPORLU İLAÇLARI HANGİ HASTALAR KULLANIYOR?

İlaç Muafiyet Raporu, hastanın muayenesi sonrasında uzun süreli ilaç kullanımına karar verildiği durumlarda kullanılır. Hastalar, bu form ile oluşturulan raporla ilaçlarını ücretsiz ya da indirimli olarak alabilmektedir. İlaç Muafiyet Raporu formu doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -