Kuzey Teve

Felsefe Profesörü Yasin Ceylan “Dindar gençlik yetiştirmek doğru değil”

Felsefe Profesörü Yasin Ceylan “Dindar gençlik yetiştirmek doğru değil”
532 views
07 Haziran 2023 - 9:11
Spread the love

ODTÜ öğretim üyesi, Felsefe Profesörü Yasin Ceylan, Habertürk’te Kübra Par’ın sorularını yanıtlıyor.

Kübra Par’ın sorularını cevaplayan Profesörü Yasin Ceylan’ın bir özelliği de İmam Hatip lisesi mezunu olması.

Tartışmada Söz gençliğe geliyor. Sorulan bir soruya Profesörü Yasin Ceylan çok ilginç ve o derece de anlamlı cevaplar vermesi dikkat çekiyor.

“MÜSLÜMAN DÜNYA MUTLULUĞU PEŞİNDE DEĞİL”

Prof. Ceylan bir soruya cevaben başarılı gençlik yerine ‘dindar gençlik yetiştirme’nin doğru olmadığını söylüyor ve sebebini şöyle izah ediyor:
“Çünkü Müslüman, dünya mutluluğu peşinde değildir, öbür dünya mutluluğu peşindedir. İmam hatipte okudum, medreseden geliyorum, İslam’ın öngördüğü dünya, öbür dünyaya yatırımdır, buraya geçici bakar. Dünya mutluğu ikinci plandadır, asıl mutluluk ertelenmiş mutluluktur. Bir insanın zihninde bu varken neden bu dünyada bu kadar başarılı olsun? Yatırımı öbür tarafadır.

“İSLAMIN MEDENİYET KURMA İDEALİ YOKTUR DÜNYA MUTLULUĞU YOKSA AHLAKTA YOKTUR”

İslam’ın Batı tipi bir medeniyet kurma ideali yoktur, ihtimali de yoktur. Batı medeniyetinde, bilim, sanat, edebiyat, refah, neşe, şiir falan var. İslam böyle bir toplum öngörmüyor. Ben de iddia ediyorum ki dünya mutluluğu olmadan başarı olmaz, dünya mutluluğu olmadan ahlak da olmaz. Mutsuz insan ahlaklı olamaz, sevemez. Mutsuzlar arasında dayanışma da olamaz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -