Kuzey Teve

Onurlu gazetecilerde var! New York Times editörü “Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok “dedi istifa etti

Onurlu gazetecilerde var! New York Times editörü “Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok “dedi istifa etti
30 views
19 Kasım 2023 - 8:14
Spread the love

Pulitzer ödüllü New York Times editörü Anne Boyer, gazetenin İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin haberlerine, “Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok” ifadeleriyle tepki göstererek, istifa etti.

Fotoğraf: Arjantin Ulusal Kültür Bakanlığı (CC BY-SA 2.0)

Pulitzer ödüllü şair, deneme yazarı ve The New York Times Magazine’nin Şiir Editörü Anne Boyer, gazetenin İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin haberlerine,  “Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok” ifadeleriyle tepki göstererek, istifa etti.

Boyer, kendi kişisel sayfasında yayımladığı istifa mektubunda, “İsrail’in Gazze halkına yönelik ABD destekli savaşı kimsenin yararına değil” ifadesini kullandı.

İsrail, ABD, Avrupa ve özellikle Yahudi halkı için bu savaşta bir güvenlik olmadığını kaydeden Boyer, “Bu savaş sadece petrol ve silah üreticilerinin ölümcül karlarına hizmet etmektedir” görüşünü paylaştı.

Boyer istifa mektubunda, “Dünya, geleceğimiz, kalbimiz bu savaş nedeniyle küçülüyor ve zorlaşıyor. Bu sadece füzelerin ve toprak işgalinin savaşı değil. Bu, onlarca yıldır işgale, zorla yerinden edilmelere, mahrumiyete, denetimlere, kuşatmalara, hapislere ve işkencelere direnen Filistin halkına karşı süren bir savaş” ifadelerine yer verdi.

Bazen sanatçılar için protestonun en verimli yolunun “reddetmek” olduğunu vurgulayan Boyer, mektubunu şöyle noktaladı:

“Bizi bu mantıksız acılar iklimine alıştırmayı amaçlayan ‘makul” tonlar arasında şiir yazamam. Artık iğrenç edebikelamlar yok. Artık sözlerle arıtılan cehennem manzaraları yok. Artık savaş çığırtkanı yalanlar yok. Bu istifa, haber dünyasında şiir büyüklüğünde bir boşluk bırakıyorsa, şu anın gerçek şekli budur.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -