Kuzey Teve

Karafazlı 10 Ocak “baskı, soruşturma, tehditlere karşı mücadele günüdür”

Karafazlı 10 Ocak “baskı, soruşturma, tehditlere karşı mücadele günüdür”
287 views
10 Ocak 2024 - 15:27
Spread the love

ÇGD Rize şube başkanı Gençağa Karafazlı,” Gazetecilerin kutlayacağı gün yoktur”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize şube başkanı Gençağa Karafazlı, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü ile ilgili yaptığı açıklamada; Onlarca gazetecinin gözaltına alındığı onlarca gazetecinin hakkında soruşturma açıldığı ve onlarca gazetenin kapatıldığı bir süreçte 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününün, gazeteciler için kutlanacak bir bayram değil, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılara karşı dayanışma ve mücadeleyi geliştirme günüdür” dedi.

Gazetecilere yönelik baskı ve tehditlerin en canlı örneğini Rize gibi küçük bir ilde bir zat kendilerinin yaşadığını ifade eden ÇGD Rize şube bakanı Gençağa Karafazlı Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) genel merkezinin 10 Ocak çalışan gazeteciler günü ile ilgili yaptığı açıklamaya yer verdi.

ÇGD: “GAZETECİLİK SİYASİLER VE SERMAYA TARAFINDAN KISKACA ALINDI”

“Gazetecilik mücadele ve dayanışma mesleğidir”

Anayasa’nın “Basın hürdür, sansür edilemez” hükmü artık yalnızca kağıt üzerindedir. Sansür Yasası’nın ardından gazeteciler, mesleki özgürlüklerini tamamen kullanamaz hale getirilmiştir.

Siyasiler ve sermaye tarafından kıskaca alınan gazetecilik ortamında mesleğimizle ilgili en fazla kullandığımız kelimeler; “sansür”, “otosansür”, “baskı”, “soruşturma”, “tehdit”, “tutuklama” dır. Tüm bu zorluklarla beraber gazeteciler bugün açlığa mahkûm edilmiş durumdadır.  Sefalet ve açlık ücretlerine mahkûm edilen birçok meslektaşımız aynı zamanda sosyal güvencelerden de yoksun olarak çalıştırılmaktadır. İlgili kurumların işleri güçleri ise bu sefalet süreçleri ile mücadele değil, dezenformasyon adı altında haber ile mücadeledir.

Tüm bu karanlık tabloya, tüm saldırılara karşın gazetecilik mesleği hala ayaktadır. Türkiye’de hiçbir meslek, böyle ağır saldırılar karşısında bu güçle ve bu kararlılıkla ayakta kalamamıştır. Bunu, halkın haber alma hakkını savunan, gazetecilikte ısrar eden meslektaşlarımızın mücadelesi mümkün kılmıştır.

Mesleğimizi hak ettiği gibi yapmaya çalışan her meslektaşımız gibi, günümüz koşullarında gazetecilerin kutlanacak hiçbir özel gününün olmadığının bilincindeyiz.

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü dayanışmayla karşılıyoruz”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -