Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İzmir’de gözaltına alınan gazeteciler adliyeye sevk edildi

İzmir’de gözaltına alınan gazeteciler adliyeye sevk edildi
126 views
16 Şubat 2024 - 8:24
Spread the love

İzmir’de dört gündür gözaltına tutulan altı gazetecinin polisteki işlemleri sona erdi. Gazeteciler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürülecek.

İzmir‘de 13 Şubat’ta evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz, Tolga Güney, Jinnews muhabiri Melike Aydın, Gazete Duvar Muhabiri Cihan Başakçıoğlu ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut’un emniyetteki işlemleri sona erdi.

Mevcutlu olarak adliyeye sevk işlemleri başlayan gazeteciler, sağlık kontrolünün ardından adliyeye götürülecek.

YAPTIĞI HABERLER SORULDU

Gazete Duvar Muhabiri Cihan Başakçıoğlu’nun avukatı Özcan Sarıoğlu, gazetecilerin ifadelerinin dün saat 20.00’de başlayıp gece saat 12.30’a kadar sürdüğünü söyledi. Sarıoğlu, Başakçıoğlu’na ifadesine eşlik ettiğini belirterek, “Cihan’a sadece yaptığı haberlerle ilgili sorular soruldu. Bu sorular yaptığı haberleri ‘kriminalize’ etmeye dönük sorulardı” dedi.

Gözaltı ve ifade sürecini değerlendiren Av. Sarıoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mezopotamya Haber Ajansı muhabirleri ile serbest çalışan gazetecilerle telefon konuşmaları soruldu ‘Neden aradın?’ dediler. Örneğin, Akbelen’e gittiklerinde gazeteciler arama noktasında birbirini arayıp varıp varmadıklarını sormuşlar Başakçıoğlu’na bu rutin konuşmalar ifadede soru olarak getirildi. Özellikle HDP’ye dönük baskılara dönük HDP’nin yaptığı açıklamaları haberleştirmesi de soruldu. Böyle bir dosyadan gözaltı uygulaması bile yapılmamalıydı.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -