Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Hopalı Eşkiyalar ““Hopadan Geziye Bu Dava Bizim”

Hopalı Eşkiyalar ““Hopadan Geziye Bu Dava Bizim”
125 views
31 Mayıs 2024 - 16:21
Spread the love

ATAKAN ASLIBAY

(ARTVİN) Artvin’in Hopa İlçesinde 31 Mayıs 2011 tarihinde o dönem Başbakan olan Erdoğan’ın katıldığı miting sırasında Hes projelerine ve çay tarımı politikalarına karşı basın açıklaması yapmak isteyen Hopalılara yönelik polis saldırısında hayatını kaybeden Metin Lokumcu ve 31 Mayıs 2013’te Gezi isyanında hayatını kaybedenler yapılan eylemle anıldı.

Saat 16.30’da Hopa parkında bir araya gelenler buradan “Hopadan Geziye Bu Dava Bizim”pankartı açarak sloganlarla Hopa Cumhuriyet meydanına yürüdü. Eyleme Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan,Kemalpaşa Beldiye Başkanı Erhan Yılmaz, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Chp Genel Başkan Yardımcı Ensar Aytekin, Chp Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Chp Parti meclisi üyeleri de destek verdi.

Hopa Cumhuriyet Meydanında Hopalı yurttaşlar adına açıklamayı okuyan Hopa Eğitim-Sen Temsilcisi Zeliha Yıldırım

“ 13 yıl önce bu sokaklarda “çayda kotaya ve kontenjana son dedik. Suyumuzu sattırmayacağız, derelerimize HES yapamayacaksınız diye haykırdık, yaşam alanlarımızı savunduk. O gün bu meydanda haykıranlardan biriydi Metin Hoca. O, hayatta en çok deresini, suyunu, öğretmeyi sevdi.
Çünkü insan yaşadığı yere benzer.Metin Hoca da Hopa’nın ve Kemalpaşa’nın suyuna, toprağına, suyunda yüzen balığa, dağlarının, tepelerinin dumanlı eğimine benziyordu.

“madencilere karşı Hatice teyze olduk”

“Hayde, alın beni, kurtarın memleketi” diyen ses; özgür akan derelerin, kırmızı benekli alabalığın, alın terimizin suladığı çay tarlalarının, maden şirketlerine peşkeş çekilen toprağın, ormanların sesiydi. Onlar, 31 Mayıs 2011’de, Hopa’da, bu sesi susturmak istediler; biz 2013’te Gezi direnişinde milyonlar olduk. Cerattepe’de, İkizdere’de, her yerde, hep beraber yaşam alanlarımızı savunduk.

Yeşil yola karşı Hava Ana, Denizli’de madencilere karşı Hatice teyze olduk. Onlar, Memleketimizin %71’ini madenlere ruhsatladılar. Ama biz yeni bir Soma, Ermenek, İliç yaratmalarına izin vermeyeceğiz. Çünkü biz 31 Mayıs’ı yaratanlarız. Biz Metin Lokumcu’nun yol arkadaşlarıyız. Biz metin lokumcuyuz.

13 yıl önce kentini ve yaşam alanlarını savunanlar yargılanırken Metin hocayı katledenler, halkın taleplerine kulaklarını tıkayanlar, “Hopa’yı süpürün” diyenler yıllarca korundu. Katledilişinden yaklaşık 10 yıl sonra açılan dava memleketinden kaçırıldı. Asıl sorumlular dosyada yer almadı, avukatların ve ailenin hiçbir talebi yerine getirilmedi. Bizler Hopa sokaklarında da adliye koridorlarında da “Metin Lokumcu için adalet!” demeye devam edeceğiz. Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.
11 Haziran’da, 13. kez Trabzon Adliyesinde olacağız.”

Okunan açıklamanın ardından Metin Lokumcunun Kemalpaşa ilçesi Akdere köyünde bulunan anıt mezarına geçen yurttaşlar burada tekrar Metin Lokumcu’yu andı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -