Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“HOPA DA 700 YURTTAŞIN KARŞI ÇIKTIĞI İMAR PLANI CHP AKP İYİ PARTİ OYLARIYLA KABÜL EDİLDİ”

“HOPA DA 700 YURTTAŞIN KARŞI ÇIKTIĞI İMAR PLANI CHP AKP İYİ PARTİ OYLARIYLA KABÜL EDİLDİ”
318 views
07 Mart 2021 - 16:48
Spread the love

Artvin Hopa’da geçen ay Hopa Belediye Meclisi‘nde onaylanan ancak 700 yurttaşın karşı çıktığı İlave ve Revizyon İmar Planı tartışması devam ediyor.

“HOPA DA 700 YURTTAŞIN KARŞI ÇIKTIĞI İMAR PLANI CHP AKP İYİ PARTİ OYLARIYLA KABÜL EDİLDİ”

Gençağa KARAFAZLI –

HOPA

Yaklaşık 2 yıldan beri Hopa’da tartışılan  ‘ilave revizyon imar planı’ Hopa belediyesi imar komisyonunda hafta sonu yapılan oylamada kabul edildi.

2019 yılında reddedilen imar planının, bazı kısımları değiştirilerek, 2020 yılının kasım ayında yapılan meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. 12 Kasım 2020 tarihinde de askıya çıkarılmıştı. Askıya çıkarılan bu plana Hopalı yurttaşlar tepki gösterdi ve yaklaşık 700’e yakın kişi konuyla ilgili itiraz dilekçesi vermişti.

Hopa halkının Rant planı dediği 5 Mart tarihinde Hopa belediyesi meclisinde CHP ve İYİ PARTİ üyelerin iş birliğiyle onaylanan ‘ilave revizyon imar planı’ Hopa halk inisiyatifi tarafından idari yargıya taşınıyor.

“SOL PARTİLİ ÜYE TRABZON KİRTASİYE FUARINA GİTTİ OYLAMAYA KATILMADI”

Oylamaya Halkevi kontenjanından belediye meclisi üyesi olan Taylan KAYA, Sol Parti üyesi Enver Korzay ile CHP li üye İshak Karabulut ret oyu verdi sol partiden Nefise Yenigül ise oylama günü Trabzon da düzenlenen kırtasiye fuarına katıldı. Böylece ilave revizyon planı 2 yıldan beri süren tartışmalar sonrası Oylama AKP, CHP ve İYİ PARTİ üyelerinin evet oylarıyla Hopa belediyesi meclisinde kabul edildi.

İlave revizyon planının ‘rant planı’ olduğu gerekçesiyle plana karşı karşı çalışmalara yürüten Hopa halk inisiyatifi AKP, CHP ve İyi Partili üyelerin oylarıyla meclisten geçen bu planı şimdi idari yargıya götürme kararı aldı.

Hopa halk inisiyatifi tarafından uzunca bir süreden beri rant planı olduğu gerekçesiyle iptalini istediği ve Belediye meclisinde oylanacak olan plan öncesi Sol Parti den Enver Korzay, Halkevi üyesi Taylan KAYA CHP üyesi İshak Karabulut tarafından imzalanan planın iptali için 10 maddeden oluşan bir önerge imar komisyonuna sundu.

İptal önergesine Sol Partiden Nefise Yenigül imza vermemesi ve oylama günü Trabzon da yapılan kırtasiye fuarına katılması dikkat çekerken AKP li imar komisyonu üyesi daha önce 700 yurttaşın verdiği itiraz dilekçeleri ile imar komisyon üyesi olarak bugüne kadar planlara attığı tüm imzalarını geri çektiğine dair komisyona dilekçe vererek plana karşı çıktı.

“HOPA DA HALKIN ÖNERGESİ CHP, İYİ PARTİ VE AKP OYLARIYLA RED EDİLDİ”

Yurttaşların oylamada büyük tepki gösterdiği ve Belediye meclisinde AKP, CHP ve İyi parti üyelerinin oyları ile kabul edilen ilave revizyon planı öncesi Sol Parti den Enver Korzay, Halkevi üyesi Taylan  KAYA CHP üyesi İshak Karabulut tarafından planın iptali için verdikleri ve 10 maddeden oluşan önergenin detayları şöyle:

1-Bu plan 1999 planına göre bir ilave imar planı değildir. Sadece önceki plandaki tarım alanları imara açılmıştır. Belediye sınırları içindeki alanlarla ilgili bir çalışma ve önerisi yoktur.(örn. Sugören mahallesi ve kıyı dolgu alanları)

2-Bu planda 2015 sel baskını ve heyelanları ile ilgili bir jeolojik çalışma ve etüt yapılmamıştır. “DSİ” ve “ AFAD” görüşleri yerinde çalışma yapılmadan kopyala yapıştır yöntemi ile plana eklenmiştir.

3-Halen 20.940 insanın yaşadığı Hopa belediyesi sınırlarında mevcut plan sınırları içerisinde yeni alanları planlamadan 10.297 kişilik nüfus artışı ön görerek her tür alan ihtiyacını en aza indirgemiştir.

4-Revizyon yapılması(1999 planına göre) gereken hiçbir alan ve donatı üzerine bir öneri yoktur.(kentsel dönüşüm alanları, açılamayan yollar, plan tadilatları ile yeri değiştirilen sosyal donatı alanları ve yeşil alanlarla ilgili bir öneri ve çözüm)

5-Birleştirilip gerçekten yapılabilir sosyal donatı alanları yerine; erişilmesi ve yapılması mümkün olmayan yerlerde sosyal donatı önerileri yapılmıştır. Özellikle Sundura mahallesinde ulaşılabilir sosyal donatı alanı yok gibidir. 1999 planında bulunan sosyal donatı alanları ise yapılaşmaya açılmıştır.

6-Artvin- Borçka karayolu şehirci geçişi, mahalle ve köy bağlantıları göz önüne alınmadan plana işlenmiştir. Bu durum eski planda da sorun olan Cumhuriyet ve sundura mahallesi ulaşım bağlantısını daha da sorunlu hale getirmiştir.

7-Planda arazi kullanım nitelikleri gelişi güzel seçilmiştir. Konut alanları, ticaret alanları, sanayi ve depolama alanları ile ticaret + konut alanları mevcut kullanım ve Hopa’nın gelişmesi dikkate alınmadan planlanmıştır.

8-Belediye sınırları içerisinde bulunan ve kullanılmayan tesisler ve arazilerle ilgili, yeni ve kentsel bir kullanım önerisi yoktur. Resmi kurum alanları özel şirketlere peşkeş çekilirken; bu alanların en azından sosyal donatı alanı olarak önerilmesi gerekirdi.

9-Revizyon planla oluşan nüfus yoğunlukları için zorunlu olarak yapılması gereken yeşil alan ve sosyal donatı alanlarının planlaması işi ( en çok 500 metre çapında bir alanda yapılması) tam tersine nüfusun en az olduğu mahallelere taşınmıştır.

Sonuçta Hopa’nın en az nüfusa sahip Bucak Mahallesi en çok sosyal donatı alanına; en çok nüfusu olan Sundura Mahallesi ise en az sosyal donatı akanına sahip olmaktadır.

10-İlave ve revizyon imar planına bir aylık askı süresinde Hopa halkı tarafından yüzlerce itiraz yapılmış ve plan görüşmeleri çıkmaza girmiştir.

İmar komisyonuna havale edilen itirazların sonuçlandırılması için şehir plancısı ile yapılan toplantılarda, yapılan planın bazı yönlendirmelerle yapıldığı ortaya çıkmıştır.

Yukarıda sayılan nedenlerle; 1999 planına göre bir ilave yapılmayan; mevcut planın eksiklerini ve uygulama sorunlarını çözmeyen ve Hopa halkı tarafından da yoğun itirazlarla kabul görmeyen bu planın esasen reddine ve iptaline karar verilerek Hopa’nın geleceğinin önünü açmalarını talep ediyoruz.

İlave ve revizyon imar planı yeniden ele alınarak. Sugören mahallesini de içine alacak şekilde genişletilmesini ve karayolu ve liman bağlantısı ile Uluslararası ilişkilerinin de planlandığı gerçekçi bir plan olarak yapılmasını öneriyoruz.

“PLANDA CENGİZ İNŞAATA KIYAK”

Plana karşı çıkan ve kabül edilen planı idari yargıya taşıyacaklarını açıklayan yöre halkından  Hasan Azaklı, Şükrü Mısırlıoğlu ve onlarca yurttaş  Hopa’nın girişinden sahil boyu çıkışına dek kıyı şeridinde tek bir yer depo alanı olarak belirlenmiş ve bu alan Cengiz Holding tarafından özelleştirme sonucu devletten alınmıştı. Bu alan, Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan imar planında Cengiz Holding için  “depolama alanı” olarak plana işlendiğini belirterek ancak, hemen yanı başındaki vatandaşın arazileri komple mesire alanı olarak gasp edilirken, Cengiz Holding’in yerinden bir metre bile yeşil alan veya sosyal donatı kesintisi yapılmadı ve Cengiz holdinge kıyak edildiği şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

Hopa halk insiyatifinin bu gelişen tepkileri sonrası son meclis toplantısında Cengiz holding tarafından kullanılan alanın bir kısmında ise yeşil alan oluşturulduğuna dair açıklama yapıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -