Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Her gün 3 kadın öldürülüyor”

Her gün 3 kadın öldürülüyor”
130 views
10 Mart 2024 - 13:08
Spread the love

ORDU EĞİTİM SEN 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ NEDENİYLE DÜN, LAİKLİK, KADINA YÖNELİK ŞİDDET, KADIN EMEĞİ PANELİ DÜZENLEDİ

Coşkun Özbucak-Ordu

Eğitim Sen Ordu Şubesi tarafından düzenlenen panelde laiklik, kadına yönelik şiddet, kadın emeği ve toplumsal eşitlik konuları tartışıldı. Panelin kolaştırıcılığını Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Nursen Kaymaz’ın yaptığı panelde Öğretim görevlisi Dr. Coşku Çelik ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Dr. Gülsüm Kav konuşmacı olarak katıldı.

“HERGÜN 3 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR”
Eğitim Sen Ordu Şube Başkanı Nursen Kaymaz açılış konuşmasında şunları söyledi; “Ülkemiz kadın konusunda ne yazık ki hiç de parlak değil, son dönemde AKP MHP ittifakının gerici ve milliyetçi uygulamaları zaten hak arama mücadelesi için direnen Kadınları aşınan değerler üzerinden oldukça geri attı evet, erkek Adalet öldürülen ki “her gün üç kadın öldürülüyor” ortalama erkek yargı bu ülkede kadın katliamlarını taciz ve tecavüzlerin daha da özendirecek iyi haller bir şekilde bir gerekçe buluyor.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ DEDİĞİMİZ ŞEY EVİN BÜYÜK KIZ ÇOCUĞU BÜTÜN KARDEŞLERİNE DE BAKACAK”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Temsilcisi Dr. Gülsüm Kav ; “Toplumsal cinsiyet eşitsizliği dediğimiz şey Kadınların ev işiyle meşgul diye Türkiye’de 15 yaş üstü çalışabilir çok üretken olabilir milyonlarca kadın 12 milyon küçük bir Avrupa ülkesi kadar bir koskocaman kardeşlerimizin işte bütün bir Anadolu’yu evlerin içinde yüklenen görevleri sırtında taşıyan kadınlarla düşünün bu kadar milyonu iş gücü bile sayılmadığı görüyoruz yani , hesaplamaya dahil edilmiyor çünkü ev işiyle meşgul diye TÜİK’in yani istihdam verilerinde iş gücü ayrı bir şey iş arama şart koşuluyor iş aramayı işte çalışabilmeyi aklından bile geçirememiş evin büyük kız çocuğu bütün Kardeşlerine de bakacak annesiyle de o görevleri paylaşacak. Konya’nın köyünde işte okuldan da bu toplumsal cinsiyet eşitsizliği dediğimiz şey işte böyle o haneye yani giren gelir o hanedeki şiddet ortamı hani o çocukların geleceği ve eğitimi, çocuklara nasıl bakıldığı bütün bunların hepsiyle nefes alarak yaşanan çok somut bir durum. Birtakım akademisyenlerin makalelerinde bir Kuru laf değil ve doğuştan getirdiğimiz farklı özellikler böyle devasa bir farklılığa ve eşitsizliğe yol açmak zorunda hiç değil yani bu tarihin en eski yalanı”

“KADIN DURURSA DUNYA DURUR”
Öğretim görevlisi Dr. Coşku Çelik; “Gerçekten bu şunu gösteriyor bizim İçinde yaşadığımız toplum kadınların karşılığı ödenmeyen işi üzerine kurulu ben mesela burada şeyi çok önemli Buluyorum feminist grevler Yapıldığında İspanya’daki feminist Grevin sloganı şuydu “kadın durursa dünya durur” diyordu çünkü, kadınlar durduğu Zaman Yalnızca üretim durmuyor sadece Sermayenin karı filan azalmıyor kadınlar durduğunda kelimenin gerçek anlamıyla dünya duruyor, çocuklar Okula gidemiyor adamlar aç alıyor ev Rezalet bir durumda Oluyor vesaire, vesaire ve Aslında bu eda şunu biraz düşünmemiz gerekiyor Bunun İş olarak tanın iş olarak tanınmadığı gibi bakın işsiz olarak bile tanınmayan Bir şeyden söz ediyoruz hayatı boyunca çalışan ama iş gücü olarak da yani yaptığı iş zaten iş olarak Tanınmıyor ama bir de İşsiz kategorisinde bile tanımlanıyor bu çok önemli”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -