Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP’nin İş ve Aş Buluşmaları Artvin’de

HDP’nin İş ve Aş Buluşmaları Artvin’de
219 views
25 Mart 2021 - 20:48
Spread the love

HDP’nin İş ve Aş Buluşmaları Artvin’de

“İş ve Aş Buluşmaları” kapsamında Artvin’in Hopa ilçesine gelen HDP heyeti, ilçede bulunan kurumları ziyaret ederek, sorunlarını dinledi.

GENÇAĞA KARAFAZLI -ARTVİN

HOPA-

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır, Van, İzmir ve Mersin’in ardından bu kez de Artvin’in Hopa ilçesinde “İş ve Aş Buluşmaları” kapsamında kurum ziyaretleri gerçekleştirdi. Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Milletvekili Erol Katırcıoğlu ve parti yöneticilerinden oluşan heyet, 2 gün sürecek program kapsamında ilk olarak Hopa Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

ÇAY VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE SORUNLAR

Heyeti karşılaşan Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun kendilerini ekonomik olarak zor duruma soktuğunu belirtti. Öte yandan çay üretiminde yaşanan sorunlara değinen Akyürek, “Tarım açısından çay gibi ürünlerin özel sektöre bırakıldığında tarım desteklerinin daha sıkıntılı duruma düştüğünü görüyoruz. Hükümet çayın yüzde 70 kadarını alabiliyor. Vatandaş da kalan çayını çok daha ucuza özel sektöre veriyor” dedi.

‘REKABET EDEMİYORUZ’
Lojiktik şirketi sahibi olduğunu belirten Şükrü Akça ise, yurtdışından gelen firmalar ile rekabet sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. yabancı araçların köprü, otoban parası, tonaj sınırından ötürü kantar cezası ödemediklerini vurgulayan Akça, “Biz ödemezsek ceza 10 katına kadar çıkıyor, aracımıza el konuluyor. Bu koşullarda yabancı araçlarla rekabet edemiyoruz” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİNİN SORUMLUSU ESNAFMIŞ GİBİ DAVRANILIYOR”
Heyet daha sonra Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na geçti. Heyeti Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Şiviloğlu karşıladı. Esnafların durumunun iyi olmadığını ifade eden Şiviloğlu, pandemi kurallarının her yerde aynı işlemediğini söyledi. Bu koşullarda özellikle kahvehanecilerin büyük sorun yaşadığını belirten Şiviloğlu, “Bize kayıtlı 500 esnaf var. Bunların 400’u hiçbir destek almadı. ‘1000 lira destek veriyoruz, 500 -750 TL kira desteği veriyoruz’ diyorlar. Bunlar komik rakamlar. Yastık altındaki altınları bırakın, yastık kalmadı. Herkes gününü kurtarmaya çalışıyor. Herkes pandeminin ana sorumlusu esnafmış gibi davranıyor. Esnaf dükkânını açmadığı ay, devlete 3 bin TL borcu var. Bir de üstüne esnafa cezalar kesiliyor” diye konuştu.
‘EĞİTİM EMEKÇİLERİ AŞILANMALI’
Heyet bir sonraki ziyareti Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Hopa Temsilciliğine gerçekleştirdi. Eğitim emekçilerinin sorunlarını dinleyen heyet konuyu meclise taşıyacaklarını iletti. Eğitim emekçilerinin aşılanmadan okulların açılmasının riskine değinen öğretmenler, iş yüklerinin de arttığını söylediler. Uzaktan eğitim için gerekli materyallerin de temininde sıkıntılar yaşandığını ifade eden öğretmenler, bunların devlet tarafından temin edilmesini istedi.
‘ARTVİN TALAN EDİLDİ’
Daha sonra Hopa İskelesine geçen heyet burada ekolojik talana karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, Artvin’in maden şirketleri tarafından talan edildiğini söyledi. Murgul ilçesinde yapılmak istenen siyanür havuzuna da değinen Sönmez, “Karadeniz Sahil Yolu dolgusu ile Karadeniz’de kentlerle deniz arasına barikat çekilmiş durumda. Hopa’da da yeni bir deniz dolgu projesiyle halkın denize erişimi tamamen koparılmak isteniyor. Dolgu projesi kapsamında yapılan taş ocaklarıyla köyler cehenneme döndürülmek isteniyor. Dolgu projesiyle doğal yaşam yok edilmek isteniyor. İnsanların emeğin ve doğanın sömürülmesine birleşik bir mücadeleyle karşıyız” diye belirtti.
‘EMEKLİLER GEÇİNEMİYOR’
Son ziyaretini Tüm Emekliler Sendikası Hopa Temsilcilğine gerçekleştiren heyet, emeklilerin sorunlarını dinledi. Maddi durumlarının kötü olduğunu belirten emekliler, ay sonunu getirmekte zorlandığını ifade etti. Başka ülkelerde emeklilerin hobileri ile uğraştığının altını çizen emekliler, kendilerinin emekli olduktan sonra ile çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi.
Hopa ilçesindeki ziyaretlerini bitiren heyet, Kemalpaşa ilçesine geçti. Burada belediyeyi ziyaret eden heyet yarın da ilçedeki kimi kurum ve meslek örgütlerini ziyaret edecek.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -