Kuzey Teve

Gurcistan da siyasi kriz .Başbakan Garibaşvili görevinden istifa etti

Gurcistan da siyasi kriz .Başbakan Garibaşvili görevinden istifa etti
108 views
30 Ocak 2024 - 9:39
Spread the love

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, başkent Tiflis’te Hükümet Binası’nda yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini belirtti.

Canlı yayında ulusa seslenen Garibaşvili, yaklaşık 3 yıl önce ikinci kez başbakan olarak göreve başladığını hatırlatarak, bu dönemde etkili çalışmalara imza attıklarını ifade etti.

İktidar partisi “Gürcü Hayali” ve hükümetin demokratik ilkelere saygı gösterdiğini, bu nedenle partide iç rotasyon olduğunu dile getiren Garibaşvili, istifa ederek diğer insanlara yeni imkanların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Garibaşvili, Gürcü Hayali Partisinin siyasi konseyinden, kendisine genel başkanlık görevinin teklif edildiğini belirterek, bu konunun 1 Şubat’ta düzenlenecek parti kongresinde ele alınacağını duyurdu.

Bu yıl sonbaharda ülkede parlamento seçimlerin yapılacağını hatırlatan Garibaşvili, partinin söz konusu seçimlere hazırlanması gerektiğini vurguladı.

GARİBAŞVİLİ 2015’TE DE BAŞBAKANLIK GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Daha önce 2013’te başbakanlık görevine başlayan Garibaşvili, 23 Aralık 2015’te görevinden istifa etmişti.

İrakli Garibaşvili, dönemin Başbakanı Giorgi Gakharia’nın istifasından sonra 22 Şubat 2021’de yeninden başbakan olmuştu.

Garibaşvili, Gürcistan’da 2012’de düzenlenen genel seçimlerden sonra çeşitli dönemlerde içişleri ve savunma bakanı olarak da görev yapmıştı.

Gürcü basınında, yeni başbakan adayının, 45 yaşındaki Milletvekili Prof. Dr. İrakli Kobakhidze’nin olacağı iddia ediliyor.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisinin Başkanı Kobakhidze, 2016-2019 döneminde Gürcistan Parlamentosu başkanlığı görevini üstenmişti.

Gürcistan Anayasası’na göre, iktidar partisinin, 1 hafta içinde Cumhurbaşkanı’na yeni başbakan adayını sunması gerekiyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN