Kuzey Teve

Fındıklı Kadın Korosu Kıvırcık Ali’ yi Unutmadı (VideoHaber)

Fındıklı Kadın Korosu Kıvırcık Ali’ yi Unutmadı (VideoHaber)
212 views
12 Ocak 2023 - 14:45
Spread the love

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

Türk Halk Müziği eserleriyle bilinen usta sanatçı Kıvırcık Ali, vefatının on ikinci yılında Rize’ de Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu’ nun düzenlediği konser programıyla anıldı. Kıvırcık Ali’ nin eserlerinin koro üyeleri tarafından seslendirildiği anma programında konuşan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ‘Cahil bir toplum olsun istiyorlar ama unutuyorlar ki bu topraklarda 14 yıl evvel kaybettiğimiz Kıvırcık Ali gibi; nice yazarımız, ozanımız, yurtseverimiz var.’ dedi. Düzenlenen programa Fındıklı halkı yoğun ilgi gösterdi.

“BU TOPRAKLAR; DEVRİMCİ, YAZAR, OZAN, ŞAİR, MÜZİSYEN YETİŞTİRİR”

Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu Kıvırcık Ali Anma Konseri’ ne katılan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu şunları söyledi: “Yıl 1968, bende 1968 doğumluyum Kıvırcık Ali’ de öyle. Anadolu coğrafyasında dünyaya geldi ve çok kısa sürede, 2011 yılında 43 yaşında kaybettik. Bu topraklar; devrimci, yazar, ozan, şair, müzisyen yetiştirir. Bu topraklar; ülkesini seven, barışı koruyan, özgürlük aşkıyla yanan insan yetiştirir. Bu topraklara son zamanlarda başka tohumlar ekilmeye çalışıldı, çalışılıyor ve devam ediyor. Barış yok edilmeye çalışılıyor, kutuplaştırmaya çalışıyorlar. Sanatı ve sanatçıyı yaşarken öldürmeye çalışıyorlar. Edebiyatı yok sayıyorlar, okumaksa hak getire. Cahil bir toplum olsun istiyorlar ama unutuyorlar ki bu topraklarda bugün 14 yıl evvel kaybettiğimiz Kıvırcık Ali gibi; nice yazarımız, ozanımız, yurtseverimiz var. Bu topraklar ileriye, medeniyete, barışa, özgürlüğe gebe ve çocuklar doğuruyor. Bu mücadele asla ve asla, hangi baskı ve zulmünüz olsa bile galip gelemeyecek.

“KIVIRCIK ALİ GİBİ AYDINLARIMIZIN IŞIĞINI ÇOCUKLARIMIZA İŞLEMEK BİZİM GÖREVİMİZ”

Bu topraklarda eşit, kardeşçe, özgür yaşayacağımız, sanatın değerli olduğu önemsendiği, edebiyatın vücudumuza işlendiği, müziğin sadece kulaklarımızda tını olarak değil bir yaşam felsefesinin olduğu bir ülke yaratılacak. Dün emperyalizme karşı dedelerimiz savaş verdi. Türkülerimizle, halayımızla savaş zaferinin coşkusunu kutladı. Bugün bizim görevimiz, atalarımızın bize emanet ettiği bu topraklarda, ifade ettiğimiz gibi Kıvırcık Ali’ leri veya birçok sanatçımızın, aydınımızın, yurtseverimizin bize çizmiş olduğu o değerleri, o ışıkları çocuklarımıza vererek, işleyerek yarınımızı aydınlatmaktır. Her şeyden önemlisi sevgili kadın koromuz, Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu işte tam da bu anlayışın ürünüdür. Çocuk korosu, tiyatro topluluğumuz, Fındıklı Belediyesi Kadın Tiyatro Topluluğu, çocuk tiyatro topluluğu ve MECİ tiyatro topluluğumuz tam da bunun ürünüdür, iyi ki varsınız.”

“KADIN ARKADAŞLARIMIZIN AZMİ VE KARARLILIĞI KORONUN MÜZİKAL YÖNÜNÜ GELİŞTİRDİ”

Fındıklı Belediyesi Sanat Yönetmeni ve Koro Şefi Serdar Albayrak ise: “Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu belli bir misyon ve vizyona sahip. Bu koronun kuruluş nedeni aslında Fındıklı’ da ki imece (MECİ) kültürünü örgütlemek adına. Kadınların örgütlendiği bir yapı aynı zamanda bir sosyal dayanışma örneği. Başlangıç itibarıyla bu duygu ile başlandı fakat kadın arkadaşların azmi, kararlılığı özellikle çalışma konusundaki azmi koronun müzikal yönünü de geliştirdi. Şimdi bu gördüğümüz tablo ile karşı karşıyayız. Başarılı bir konser geçirdiğimizi düşünüyorum, ruhu şad olsun, ışığı bol olsun sevgili Kıvırcık Ali’ nin. Her yıl biz mutlaka iki değerli sanatçımızı o yıla atfen anıyoruz. Bu yıl da Kıvırcık Ali ve Aşık Veysel anması gerçekleştireceğiz. Kıvırcık Ali başarılı bir konser oldu Aşık Veysel için de bizi tüm bizi takip eden tüm değerli takipçilerimizi bekliyoruz.” Dedi.

Anma konserinin bitiminde konuşan Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu üyeleri ise şunları söyledi:

“ONUN TÜRKÜLERİYLE İNSANLARI BULUŞTURMAK İSTEDİK”

“Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu olarak; toplumsal olaylara, türkü sanatçılarına, bütün sanat icra eden sanatçılara saygımız sonsuz. Eserleriyle insanlara yol göstermiş sanatçıları anmak için yola çıktık. Geçen sene de Kazım Koyuncu’ yu anmıştık, Aşık Mahsuni Şerif’ i anmıştık. Ocak ayında da Kıvırcık Ali’ yi anmak istedik, onun türküleriyle insanları buluşturmak istedik, onu tanıtalım istedik. Ruhu şad olsun diyoruz, biz onun türkülerini hep yaşatmaya devam edeceğiz.”

“BİZLER TOPLUMA MÂL OLMUŞ BÖYLE GÜZEL DEĞERLER İÇİN DİLİMİZ SUSANA KADAR SÜREKLİ ŞARKI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Biz çok mutluyuz. Çok güzel bir gece geçirdik, Kıvırcık Ali’ yi anmak da çok güzeldi.”

“Çok duygulandık bizde. Böyle bir programın içinde olmak gerçekten çok güzeldi.”

“Halk ozanlarımızı anmak bize çok büyük gurur veriyor. Fındıklı Belediyesi Kadın Korosu olarak bu şekilde kaybolan değerleri her zaman yaşatacağız.”

“Böyle değerli bir sanatçıyı acaba gerektiği gibi anabildik mi bilmiyorum ama bir şeyler yapmaya çalıştık.”

“Öncelikle bu akşam öyle güzel türküler söyledik ki korist olarak biz bile kendimizden geçtik, içimize işledi. Aynı zamanda bu koronun bir elemanı olmaktan da çok mutluyum. Bizi takip edin, çok güzel gelişmeler olacaktır.”

“Ülkemizin bu güzel değerlerini anmaya devam edeceğiz. Kıvırcık Ali’ yi de çok seviyoruz. Umarım güzel enerjilerimizi göndermişizdir ona.”

“Bizler topluma mâl olmuş böyle güzel değerler için dilimiz susana kadar sürekli şarkı söylemeye devam edeceğiz. Onları unutturmamak adına elimizden ne geliyorsa yapacağız.”

“Fındıklı’ da Kıvırcık Ali’ yi anmaktan gurur duyduk. Devri daim olsun.”

“Bu akşam o kadar güzel şeyler söyledik ki, bilmediğim türküleri bile iyi ki de söylemişiz, iyi ki de katılmışım, iyi ki de Kıvırcık Ali varmış bu dünyadan gelmiş geçmiş. Çok mutlu oldum.”

“Sanatın her türlüsü güzeldir, hele ki sınıf ayrımı yapmayan kardeşliği savunan sanatçılara hayranım. Andığımız için de çok mutluyum”

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -