Kuzey Teve

Kaymakam Bey: “Fındıklı halkı tuvaletini nereye yapacak?” (VideoHaber)

Kaymakam Bey: “Fındıklı halkı tuvaletini nereye yapacak?” (VideoHaber)
558 views
22 Kasım 2022 - 17:10
Spread the love

Fındıklı Belediyesi ile Kaymakamlık arasında bu kez tuvalet kavgası başladı. Kaymakamlığın “yık” dediği tuvaleti Belediye Başkanı Çervatoğlu “Yıkmıyorum gücün varsa sen yık” diyerek tepki gösterdi.

Gençağa Karafazlı – Emre Koç

11 bin nüfusa sahip Rize Fındıklı ilçesinde ilçe kaymakamlığı ile CHP’li belediye arasında daha önce Atatürk ve Kazım Koyuncu imsilerinin park ve bahçelere verilmesi, şehit mezarlıklarından kira talep edilmesiyle başlayan tartışmalar sonrası bu kez tuvalet tartışmasıyla devam ediyor.

Fındıklı halkının yıllardan beri kullandığı ancak CHP’li belediyenin yönetime gelmesiyle onarılan ve modern bir yapıya kavuşturulan şehir merkezindeki tuvaletlerin ilçe kaymakamlığı tarafından yıkılmak istenmesiyle ilgili günlerdir devam eden tartışmaya bu kez Fındıklı halkıda katıldı. Fındıklı İlçe Kaymakamlığı 2016 yılında AKP’li eski belediye başkanlığı döneminde ilçe merkezinde yapılan tuvaletleri belediye CHP’ye geçince yıkmak istemesine Fındıklı halkı tepki gösterdi.

İlçe kaymakamlığı Fındıklı belediyesine sahil yolu ile yeni yapılan Karadeniz sahil yolu arasında şehir merkezi dolgu alanında bulunan Fındıklı belediyesinin 2015 yılında devir talebinde bulunduğu, Hayati Aykut parkında bulunan yurttaşların ve ilçe esnafının kullandığı belediye ye ait engelli yurttaşlarında rahatlıkla kullandığı modern tuvaletlerinde içerisinde yer aldığı taşınmazın yıkılması için 10.11.2022 tarihinde resmi yazı gönderdi. Fındıklı belediye başkanı Ercument Şahin Çervatoğlu bugün onlarca fındıklı yurttaşla beraber kaymakamlığın resmi bir yazı göndererek yıkılmasını istediği tuvaletlerin önünde yıkım kararını protesto etti.

Siyasal iktidarın Fındıklı halkını ötekileştirerek cezalandırdığını öne süren Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu Rize valisi ve ilçe kaymakamına “bana yık dediğiniz bu tuvaletleri ben yıkmıyorum gücünüz varsa gelin siz yıkın” diyerek tepki gösterdi. Çervatoğlu yıkım kararı çıkarılan tuvaletlerin önünde toplanan Fındıklı halkı ile beraber yaptığı basın toplantısında şunları söyledi

“HAMASİ SİYASET YAPANLARA SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM”

“Hamasi siyaset yapanlara, AKP İlçe Başkanına, diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarına, Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanı burada, burada olanlar değil burada olmayanlara, AKP Meclis üyelerine burada olmadıkları için bir şey söylemek istiyorum ama kelime bulamıyorum. Bu binayı birlikte yaptık. Çocukların üstünden siyaset yapmasını bilenlere, Fındıklı’ya hizmet etmeye çalışanların nasıl engellendiğini göstermek için buradayız. İsterdim ki iktidar partisinin temsilcileri Fındıklı’ya hizmet için yapılan bu hizmeti savunmak için burada olsunlar. Ben konuşmazdım kendileri konuşsaydı, AKP’nin reklamlarını yapsaydı, hiç dert değildi ama öyle bir dertleri yok.

“AKP İLÇE BAŞKANI İLE KAYMAKAM İLÇEYİ İYİ YÖNETİRLER”

Süreci anlatacağım, kaymakamlık da dün bir yazı yazmış ama gerçekler nasıl acıdır ortaya çıkacak. Hiçbir şey de ortaya çıkmadan durmaz bütün gerçekler er ya da geç ortaya çıkıyor.Fındıklı halkı nereye gitsin? İsterlerse bütünümüz terk edelim AKP ilçe başkanı Fethi Velioğlu’yla kaymakamım tek kalsınlar iyi yönetirler ilçeyi. Bir belediye düşünün ki bir gün 150 yıllık mezarlık ve köy yolu için, bir gün yeri işgale uğramış binası için, bir gün kamuya 100 milyonluk bir yatırımla giden yol için, bir gün yaptığı festival için, bir gün yaptığı tuvalet için bile mücadele etmek zorunda kalsın ve engellensin.

“HALKIN OLANI HALKA VERMEK İÇİN SON NEFESİMİZE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Halkı için halkıyla birlikte gece gündüz hizmet üretmeye çalışan ekibimiz, belediyemize neden bu kadar düşmanca yaklaşılır ve engeller çıkarılır anlayamıyoruz. Siz çok akıllıysanız gelin bize bir anlatın. Büyük üstat Nazım ne demiş biliyor musunuz? ‘Sana düşman bana düşman, vatan ki bu insanların evi sevgilim onlar vatana düşman’.

Bizler halkın olanı halka vermeye karar verenleriz, 2019 Mart ayında o yetkiyi verdiniz ve size vermiş olduğunuz o yetkiyle, halkın olanı halka vermek için son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Öncelikle kimseyi ayırmadan hizmet üretiyor ve bu kadar baskıya karşı üretmeye de devam edeceğiz. Rahatsız olanlar bunu duysunlar. Yaşadıklarımız gerçek değil diye düşünmek istiyorum artık. Hayal görüyor olmak isterdik ama ne yazık ki gerçek. Böyle bir gerçekle karşılaşmak bizi utandırıyor. Çünkü biz ülkesini ve ilçesini insanıyla doğasıyla seven, halkını ayırmadan hizmet üreten, ötekileştirmeden çalışan bir anlayışın temsilcisiyiz.

“KENTTE BARİŞ VE HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMAMIZDAN RAHATSIZ OLANLAR DEMOKRASİYİ DEĞİL TEK ADAM AŞKINI SEVER”

CHP’nin seçim kazanmasından ve üretmesinden, halkımızla birlikte yönetmesinden, çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma çabamızdan, MECİ ile halkımızın katılımıyla hizmet üretmemizden, kimsenin diline, dinine, ırkına, tercihine bakmadan, ayrıştırmadan, ilçemizi düşünerek hizmet vermemizden, şeffaf ve katılımcı bir anlayışla çalışmamızdan, ihale yapmayarak tüm çalışmalarımızı çok sınırlı olanaklarımızla MECİ anlayışıyla yürütmemizden, kentte barış ve huzur içinde yaşamamızdan rahatsız olanlar var. Çünkü onlar ihalecileri sever, rantı sever, saraylarda saltanat sürmeyi sever, yatırım yapmayı değil özelleştirmeyi sever, demokrasiyi değil tek adam aşkını sever.

“BU KADAR MI ÖTEKİYİZ BU KADAR MI HAİNSİNİZ İNSANLARI SEVMİYORSUNUZ”

2019 yılında biz yönetime geldiğimizde utandığımız, kimsenin gitmediği bir mekân vardı, kokusundan bile önünden kimsenin geçmediği bir tuvalet vardı. Hep beraber dedik ki MECİ anlayışıyla Fındıklı’ya yaraşır bir şey yapalım. Hepimiz çivi üstüne çivi çaktık imece ile biz halkımızın hizmetine sunmak için hijyen bir WC ürettik. Ama sen misin bunu yapan, başımıza gelmedik kalmadı. Sen misin halka hizmet veren. Bu kadar mı ötekiyiz, bu kadar mı hainsiniz ilçenize, bu kadar mı insanlarınızı sevmiyorsunuz? Bu çalışmalarımızı hazmedemeyen AKP’liler ve AKP ilçe yönetimi hemen teyakkuza geçti zaten birçok alanda geçtiği gibi. Kimi zaman çöp tenekesini kaldırır kimi zaman bizim yerleri işgal eder, kimi zaman hiç yokken haksız ithamlarda bulunur, hani bizlere ‘hırsızın büyüğü’ diye itham etmiş ya bizim elimizde bir yüzükle bir bilezikle geldik diyen kimse yok. Bir yüzükle gelip de bugün neleri götürenler hangi partide o kendine baksın, kim büyük hırsız o baksın kendine.

“YIKIM KARARINI YERİNE GETİRMESEK DAVA AÇACAKLAR ODA BİZİM MADALYAMIZ OLUR”

Bunu yaptık on gün evvel bize bir yazı ulaştı. Derhal yıkım kararı ve sonucu yıkın. Eğer mahkeme kararını hayata geçirip yıkmazsak suçluyuz. Yıkmazsak soruşturma açarsınız o da sizin madalyanız olur, biz o soruşturmayı da taşırız o da bizim başka bir madalyamız olur. Sayın kaymakamım taksi durağı ile bu alana dair yıkım kararı gönderiyorsunuz, sonra biz basın açıklaması yapacağız dediğimiz zaman alelacele bir açıklama yapmışsınız ama yine açıklamada sizi ele veriyor her şey. Bu dava yol yapım sırasında belediyenin burada benden baya ileri yaşlılar var bende hatırlıyorum gençlerde hatırlar, burada bir tuvalet vardı çok eskiden. Yol geçtiği zaman bir tapu davası olur 2016 yılında. Belediyenin avukatı kim? O dönem belediyede iktidar kim? 2015 yılında dava açılıyor, Adalet ve Kalkınma Partisi, avukatı kim? Adalet ve Kalkınma Partisi eski İlçe Başkanı Erkan Ellialtı. Dava açılır 2016 yılında dava ile ilgilenilmez kaybedilir, temyize götürülmez hiçbir şey yapılmaz bizim haberimiz yok. Biz 2019 yılında Mart’ın sonu bahar dedik ve Fındıklı’da yaptıklarımızı anlatmayacağım halkımız takdir eder. Geldik burayı yaptık, eski binayı yıktık aslında kaymakamın isteğini yerine getirdik. Sayın elli altı artık belediyenin avukatı olmayacağına dair dilekçe verdi Mayıs ayı meclisinde de karar aldık avukatlıktan düştü başka bir arkadaşımızla belediye avukatlık hizmetini almaya başladık. Pekâlâ, bu karar Sümen altı edilmiş 2020 yılında temyize de gidilmemiş, gitmeyen kim AKP döneminde dava açılıyor gitmeyen AKP eski ilçe başkanı şimdi ise AKP Rize il başkan yardımcısı Erkan Ellialtı.

“SAYIN KAYMAKAM 2 YIL NEYİ BEKLEDİN SIKIYORSA GELİN YIKIN”

2020 yılında yıkım kararı bildirilir elli altıya. 2022 yılında yıkım kararı bildirilir ama kendi halkına düşman ya bize haber vermez. Etik olarak bu karar bildirildiği zaman, avukatlık etiği olarak bunu on beş gün içerisinde kendi de götürebilir, bize de haber verebilirdi. Haşa olur mu haber vermek, sümen altı ama kendi suçlu olmasın diye hemen mahkemeye sunmuş benim avukatlığım daha önce bitti siz orayla geçin diye. Bunu bize bildirmez, hadi onu da geçtik ey sayın kaymakamım 2022 yılının Ekim’in 25’ine kadar niye bekledin? İki yıl niye bekledin? Temyize götürmeyen kim Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı bugün il yönetiminde olan elli altı bilgi saklayarak bu halka kazık atmıştır. Sıkıyorsa gelsinler yıksınlar. Planlı alanlar imar yönetmeliğinin 26. Maddesinin birinci fıkrasının C bendinde bu alanlarda belediye hizmet alanları; tuvalet, wc, sosyal tesis yapabilir diyor. Pekâlâ bu alanda var olan sayın kaymakamım ve valim bütün bunlar size milli emlakin olsun çit çevirin inek otlatalım. Rize Merkez’de çay bardağını nasıl yaptınız? Rize Merkez’de dolgu alanlarını Rize Belediye’si nasıl kullanıyor? Ardeşen’de nasıl kullanıyor? Yok, biz üvey evlat yapmıyoruz diyorsunuz Fındıklı’ya nasıl oluyor bu iş? Bu alanda belediyenin görevi ve sorumluluğu hijyenik erişilebilir bir tuvalet yapmaktır. Bu görevi yaptığımız için siz bizi cezalandırıyorsunuz. Yapmazsak 25 bin liradan 500 bin liraya kadar ceza kesebilirsiniz sayın valim yasalar bunu diyor.

“BİZİM BURAYI YIKMAYA VİCDANIMIZ EL VERMİYOR MAKİNELERİNİZ VAR GELİN SİZ YIKIN”

Biz burayı yıkmayacağız sayın kaymakamım, bütün olanaklarınız var bizim bahanemiz makinamız yetmiyor, vicdanımız da yetmiyor yıkmaya. Makinalarınızı alın gelin buyurun yıkın. Samsun’dan Sarp’a kadar engelli hakları savunucuları aradılar. Samsun’dan Sarp’a kadar sahil bandında engellilerin gidebileceği erişilebilir tek tuvaletmiş. Ama siz bu çocuklarımıza karanlık gelecek bırakmak için çaba harcıyorsunuz yeter artık. İkinci yüzyılda Cumhuriyet değerlerimizi, kurucu felsefeyi yarınlara taşıyacak ve yeniden; eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız bir Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Tek adam rejimini mutlaka ve mutlaka en geç Haziran ayında ebediyete göndereceğiz.” Dedi

“İLK KEZ BİR TUVALETİN YIKILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPACAĞIMIZ AKLIMIZA GELMEMİŞTİ”

Fındıklı halkının gerçekleştirdiği basın açıklamasına destek veren CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz; “ Fındıklı’da birçok alanda mücadele ettik; HES’lere karşı mücadele ettik, yaşam alanlarına karşı mücadele ettik, bunların hepsiyle ilgili basın açıklaması yaptık. İlk defa Fındıklı’da bir tuvaletin yıkılmaması için basın açıklaması yapacağımız aklıma gelmemişti çok şükür bunu da gösterdiler bize. Fındıklı’da bir komiklik yaşanıyor aslında biz bu sürece çok fazla müdahil olmak istemedik çünkü Fındıklı’nın seçimle seçilmiş olan iradesini yansıtan bir belediye başkanı var, belediye başkanının uygulamaları konusunda çok fazla müdahil olmadık. Ama baktık ki komiklik artık trajediye dönüşmeye başlıyor. Baktık ki artık Fındıklı halkına karşı örgütlü bir saldırı var. Hangi alanda yaparsak yapalım Fındıklı Belediyesi’ni çalıştırmayı hedeflemeyen bir anlayış var. Bu anlayışa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ne Fındıklı halkı yalnızdır ne Fındıklı Belediye Başkanı yalnızdır.

“BU YAPILAN ÖRGÜTLÜ BİR SALDIRIDIR”

Nerede bir haksızlık varsa, nerede bir düzenbazlık varsa, nerede örgütlü bir yağma varsa ona karşı mücadele edeceğimizi buradan hep birlikte seslendirmiş oluyoruz. Bakın bu yolun kendisi kaçak, sahil yolunun kendisinin kaçak olduğu bir coğrafyada yaşıyorsunuz. Bunların hakkında mahkeme kararları var. Sahil yolunun bu kaçaklığına karşı işlem yapmayanlar, uygulama yapmayanlar, burada kalkıp da sahil yolunu yıkın demiyoruz ama fiili bir durum var. Buralar artık belediyelere tahsis edilmiş olan yerler. Bunu bile bile ve kendinize tebliğ edilen bir yazıyla bile bile saklayarak bugün bu uygulamayı yapıyor olmanız örgütlü bir saldırının sonucudur. Bu örgütlü olan saldırıya karşı biz de Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü olarak sonuna kadar Fındıklı halkının yanında olacağız.”

“KENDİLERİ UTANSIN”

Kaymakamlığın tuvaletleri yıkım kararına tepki gösteren Fındıklı’lı engelli yurttaş Volkan Yıldırım ; “Yaklaşık 15 yıldır merkezde yaşamaktayım, bu dönem içerisinde tuvalet ihtiyacımı eve giderek karşılıyordum ta ki 2019 başkanımızın da dediği gibi Mart seçimlerinden sonra burayı inşa ederek erişilebilir bir tuvaletimiz oldu yani bu olayın çok saçma buluyorum acayip trajikomik bir olay. Bundan bir sene önceye kadar eve gidiyordum, evde ihtiyacımı görüp geliyordum. Evimde ta Fındıklı’nın bir ucunda ama şimdi burası olduğu için hem bana hem de diğer engelli vatandaşlarımıza ve normal vatandaşlarımıza tabi çok büyük. Annemin anlattığı kadarıyla burası eskiden ben küçükken yerin altına giriliyordu bu tuvalette ve kokudan içeriye girilecek durumda değildi. Şu an kullanılabilir en iyi durumda ve bu hizmeti yıkmaya çalışıyorlar. Bunlarla kendileri utansın diyorum.”

“BURAYI YIKMAYA GÜÇLERİ YETMEZ ANCAK BAŞKANIMIZI ÇALIŞTIRMAK İSTEMİYORLAR”

Erdoğan Sankur Sarı 1984-1989 Fındıklı Belediye Başkanı ; “Bu kadar güzel bir tesisi yıkmanın ne anlamı var. Güçleri yetmez yıkamazlar ama olmaz, ben poşet getirdim cebimde poşet var, seksen yaşında hasta adamım ben, bir şey olursa ne olacak hemen çıkaracağım poşeti öyle mi olacak? Bu bizim başkanı çalıştırmak istemiyorlar. Bu ne demektir Fındıklı halkına soğutmak, olmaz.”

Geçimini tuvaletlerden sorumlu olarak çalışmakla sağladığını söyleyen Tuvalet görevlisi yurttaş ; “Şu anda bütün giderleri belediye karşılıyor. Yıkılmasına karşıyım, yetkililerin vazgeçmesini istiyorum. Bir buçuk TL ücretli tuvalet, ufak ilçe olduğu için yoğun kullanım var. Yıkılmasından taraftar değilim.

“BİZİM CANIMIZI MI ALACAKLAR ALSINLARDA GÖRELİM”

Müjgân Tornator isimli emekli öğretmen ; “Doğu Karadeniz’in örnek tuvaletinin yıkılmasına karşı durmak için buradayız. Var mı Doğu Karadeniz’de böyle modern bir tuvalet gördünüz mü? Fotoğrafını çekip koyuyorum ben sosyal medyaya görsün diye millet. Bu ne vaziyet ayıp, mezarlık öyle tuvalet öyle. Bizim canımızı mı alacaklar? Alsınlar da görsünler”

Başka bir yurttaş: Şimdi yaşlılar basamaklardan inemiyorlar onun için Fındıklı’da bir tane hizmet veren güzel bir tuvaletimiz var yaşlılar basamaklardan inmeden direk girebildikleri bir yer. Onun için hepimiz kardeşiz ve hepimize hizmet veriyor, yıkılmasın.

“FINDIKLIDAN ELLERİNİ ETEKLERİNİ ÇEKSİNLER HİZMETE DEVAM EDELİM”

Bu tuvaletin şimdi yapılmadığını ifade ederek sözlerine başlayan bir diğer kadın yurttaş ise: “Bu tuvalet şimdi yapılmadı, önceden vardı ve alt geçitten geçemiyorduk sızıntı olduğu için. Restore edildi, revize edildi son modern halini aldı ve insanlar çok mutlu bir şekilde kullanıyorlar emzirme odasına kadar olduğundan ötürü. Bunu şu anda gündeme getirmek, kendilerinin yaptığı tuvaleti gündeme getirmek çok yanlış. Lütfen elini eteğini çeksinler Fındıklı’dan ve hizmete devam edelim.”

“BU ESNAF NEREYE GİDECEK TUVALETİNİ YAPACAK”

Rize Fındıklı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şakir Erduran; “Girilmesi mümkün olmayan bir tuvaletimiz vardı, içeride müzik çalıyor, çiçeklerimiz var onları biz kaldırdık. Peki, ben soruyorum şu sahildeki esnaf nereye gidecek? Sahildeki bütün parklarda mutlaka bir tuvalet vardır ama engellilerin girebileceği tertemiz bir tuvalet yoktur. Allah akıl fikir versin ne diyeyim şu anda.”

“BAŞKANIMIZN ARKASINDAYIZ”

Fındıklı, şehir merkezinde kestane satan bir yurttaş ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Orası milli servettir, milli servet bozulur mu? Çimentosu vesaire nelerle yapıldı orası? Oradaki esnaf ne edecek? Dükkâna mı s…k nereye s…klar? Ben Belediye Başkanı’nın arkasındayım. Belediyeyi destekliyorum.”

Fındıklı esnafı ve yurttaşlar şehir merkezinde belediyenin kontrolünde olan modern tuvaletlerin yıkılmasına karşı olduklarını belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun sonuna kadar arkasında olduklarını söylediler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -