Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Demirören ‘anne olduğu için’ muhabirini işten attı

Demirören ‘anne olduğu için’ muhabirini işten attı
461 views
12 Nisan 2022 - 11:44
Spread the love

Samsun’da Demirören Haber Ajansı’nda (DHA) çalışan gazeteci Zeynep Irmak Öcal, anne olduğu için işten çıkarıldı.

Evrensel’e konuşan Gazeteci Öcal, aralık ayında bebeğini dünyaya getirdikten sonra nisan ayında işe dönmeyi planladığını ancak DHA Genel Müdürü tarafından, “Sen anne oldun, sahada aktif görev yapamazsın, süt iznin olur” denilerek işten çıkarıldığını söyledi.

Bunun cinsiyetçilik olduğunu belirten Öcal “Aslında gazeteci kadınlar olarak işimizle, mesleğimizle ilgili bizim bir sorunumuz yok. Bizi sorun yapan, bizim çalışamayacağımızı düşünen ne yazık ki sığ düşünen erkekler. Biz çalışıyoruz, işimizin başındayız. Hatta erkeklere taş çıkartacak kadar çalışıyoruz ama sırf kadın olduğumuz için görünmüyor” dedi.

“YENİ ANNE OLDUN, SAHADA GÖREV YAPAMAZSIN”

DHA’da iki buçuk senedir telifli çalışan Zeynep Irmak Öcal, aralık ayında izne ayrıldığını ve nisan ayında yeniden işe dönmek üzere konuştuğunu belirterek, nisan ayının başından beri kendisinin işten çıkarılmasının DHA’nın gündeminde olduğunu anlattı.

Öcal, “Genel müdürümüz benimle çalışmak istemiyormuş. Nedeni de ben yeni anne olmuşum, sahada aktif görev alamazmışım, çocuğum varmış, hasta olurmuş… Bölge müdürümüz, büro şefim, İstanbul’dan tanımadığım yöneticiler benim için mücadele etmişler aslında. Ben bunları sonradan öğrendim” dedi.

“ÇOCUĞUN HASTA OLUR, ONUNLA İLGİLEN”

Öcal neden işten çıkarıldığını öğrenmek üzere Genel Müdürü de aradığını anlattı. Öcal, Genel Müdür ile aralarında geçen konuşmayı şöyle aktardı:

“Gayet kibar konuştum. Bana ‘Ben sahada daha aktif görev yapacak biriyle çalışmak istiyorum’ dedi. ‘Benim aktif görev yapmayacağımı nereden biliyorsunuz’ diye sordum. ‘Bunu seninle tartışmayacağım. Sen zaten telifli muhabirimizsin, ben seninle çalışmak istemiyorum, sen yeni doğum yaptın, çocuğun hasta olur, iznin olur, çocuğunla ilgilen’ dedi. Böyle cümleler kurdu. ‘Sahada senden daha aktif görev yapacak biriyle çalışmak istiyorum’ dedi.”

“BİZİ SORUN YAPAN SIĞ DÜŞÜNEN ERKEKLER”

Bu yapılanın cinsiyetçilik olduğunu vurgulayan Zeynep Irmak Öcal, şöyle devam etti:

“Aslında gazeteci kadın olarak bizim bir sorunumuz yok işimizle, mesleğimizle ilgili. Bizi sorun yapan, bizim çalışamayacağımızı düşünen ne yazık ki sığ düşünen erkekler. Biz çalışıyoruz, biz işimizin başındayız. Hatta erkeklere taş çıkartacak kadar çalışıyoruz. Ama sadece sırf kadın olduğumuz için görünmüyor. Erkekler baba oldukları için işten çıkarılmıyor. Ama kadınlar anne oldukları için bahaneler öne sürülerek bir çırpıda işten çıkarılıyor. Ben hiç görmedim, ‘Sen baba oldun, çocuğunla ilgilenirsin, çocuğun hasta olur, çocuğunu hastaneye götürüsün’ diye işten çıkarılan bir erkek. Ama ben sırf anne oldum diye, çocuğum hasta olduğunda çocuğumla ilgilenecekmişim diye işten çıkarıldım. Ben ilk değilim ama umarım son olur. Tek temennim bu.”

“GECEMİ GÜNDÜZÜME KATTIM”

Telifli olmasına rağmen gecesini gündüzüne katarak çalıştığını aktaran Öcal, “Sel oldu, selde görev yaptım, Cumhurbaşkanı geldi, bakan geldi, hepsini takip ettim. Bölgenin her noktasında görev aldım ben. Kendi işimmiş gibi çalıştım” dedi.

Yıllardır bir gazeteci olarak ses kaydı aldığını, haber yazdığını, haber takip ettiğin belirten Öcal, “Sözün bittiği yerdeyim. Çok ilginç, şimdi ben haber konusu oluyorum, haber yapılıyorum. Yıllarca aynı şeyi ben yaptım. Şimdi haber konusu oldum” dedi.

Öcal ayrıca, DHA Sinop Temsilcisi Deniz Özen’in de bir video ile kendisine destek olduğunu belirterek, “Sağ olsun benimle birlikte Sinop’taki arkadaş da bir video çekip bana destek oldu” dedi.

TEPKİ GÖSTERİP KİMLİK KARTINI YIRTTI

Deniz Özen, paylaştığı videoda mesai arkadaşının yalnızca hamile olduğu için DHA Genel Müdürü Celal Korkut tarafından işten çıkarıldığını söyledi.

“Bizler DHA’yı aile olarak bilirdik, yanılmışız. Ben Deniz Özen olarak bugün itibarıyla DHA ile ilişkimi kesiyorum. Kimlik kartımı da burada yırtıyorum. Biz mesleğimizi onurumuzla yapıyoruz ve Irmak arkadaşımıza yapılan bu olayı esefle kınıyoruz” diyerek DHA’ya tepki olarak kimlik kartını yırttı.

(EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -