Kuzey Teve

Cumhurbaşkanı Atadı, Bakanlık Atamadı!

Cumhurbaşkanı Atadı, Bakanlık Atamadı!
497 views
25 Kasım 2023 - 11:03
Spread the love

Rize’nin kralı ilan edilen Rize’de Devletin bütün idarecilerinin tek sorumlusu ve yönlendiricisi olarak ilan edilen AKP il başkanı Rize il kültür ve turizm müdürlüğünde yaşanan atama krizini bir türlü ayar edemedi.

KUZEYTEVE –

Ankara’da yaşamını sürdüren sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalar yürüten gazeteci yazar Ömer Şan Rize kültür ve turizm müdürlüğü görevinden alınan Esra Alemdaroğlu’nun yerine Rize il kültür ve turizm müdürlüğü görevine atanan  ancak daha sonra medyada “kadınların etek boyu ile uğraşan müdür” şeklinde hakkında yer alan haberler sonrası ataması durdurulan  Adnan İpekdal ve görevinden alınan Esra Alemdar’ı yazdı.

Ömer Şan “Mevzu o kadarda derin değil” başlığıyla yazdığı yazıda uzun yıllardan beri İl kültür ve turizm müdürlüğü hizmet binasının altında AKP li Mehmet Toprak’ın işletmeciliğini yaptığı  (Nevapark) adlı ticarethanenin uzun yıllardan beri bir tek kuruş kira vermeden ve tahliye kararı olmasına rağmen bir türlü boşaltılmaması konusuna da dikkat çekti.

İşte Şan’ın o yazısı:

 

 

Mevzu o kadar da derin değil!..

Rize’den ilginç bir atama hikayesi geldi.
Bundan birkaç hafta önce, büyük umutlarla Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atanan Esra Alemdaroğlu, beklenen umutlar gerçekleşmeyince Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle görevden alındı ve İl Müdürlüğünde Turizm Uzmanı olarak görevlendirildi.
Aynı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle ise Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne atandı.
Buraya kadar herşey normal.
Ardından iddialar, dedikodular, kulisler hareketlendi nedense… İlginç iddialar, skandal gibi adeta… Rize, bu iddiaları daha önce de yaşamıştı, yeniden bunlarla anılmak istemiyordu!
Derken, siyasetin içinden ucuna kadar ulaşan bu söylemler, atanan müdürün daha göreve başlamadan atamasının durdurulmasına neden oldu.
Aradan zaman geçtikçe göreve başlatılmadı/başlamadı, Samsun’dan daha önce Ordu ve Trabzon’da da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüklerinde de görev yapmış İpekdal…
Cumhurbaşkanı Kararnamesine karşın göreve başlatılmayan İpekdal, Bakanlık kararıyla Bakanlık emrine çekiliyor iddiaları yükseldi.
Yetmiyor, Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle görevden alınan Alemdaroğlu’nun ise bu kez, Bakanlık oluru ve onayıyla tekrar, boşta kalan Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne geçici ve vekil olarak atanması gündeme geldi.
‘Proje ve programları geciktirdiği’ ileri sürülen, Valilik soruşturmasına takıldığı iddiaları da gündemde dolaşırken!
İki gün önce, Bakanlık kaynaklarından ulaştığımız bilgilere göre…
Söz konusu atamaların iptali ve son durumun onayı için Kültür ve Turizm Bakanlığınca Resmi Gazetede yayınlanmak üzere yeni bir karar yazılıyor imiş!..
Ortada birkaç soru kaldı!
– İpekdal ne yapmıştı ki göreve başlatılmadı?
– Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle görevden alma ve atamayı kim yada kimler yaptırdı?
– Bakanlık Cumhurbaşkanı Kararnamesinin gereğini, hangi gerekçeyle yerine getirmedi hatta karşı durdu?
– Ne oldu veya ne olmuştu da böyle oldu?
– Kim yada kimler bu durumun sorumlusu?
Buyurun meydan sizin!..
EK BİLGİ
Ve işte belge:
Gece yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle yapılan İpekdal’ın ataması, daha göreve başlamadan yine Cumhurbaşkanı kararnamesiyle iptal edildi.
Yetmedi, ayrıca aynı kararnameyle Samsun’daki görevinden de alındı!
Sorular devam eder:
Sahi ne yaptı ki bu, Samsun AGD-MGV eski başkanı ve TÜGVA Samsun YİK üyesi İpekdal?
SORUN NEREDE?
Haaa… Bir de İl Rize Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de bulunduğu Kültür Merkezinin altındaki yaklaşık bir dönümlük ticari işletmeler alanının kiralama durumu var, sorun olarak hala devam eden!
İşletmecinin ihaleyle aldığı, kendi teklifi olan kiralama bedeline itirazıyla başladı süreç.
Yargı kararlarına, tahliye tebligatlarına karşın boşaltılmayan alanın kiralama sözleşmesi 2014’te bitti.
Alan için Bakanlıkça başlatılan işlemler sonrası 2022 Aralık’ta yeniden ihale açıldı. İşgalci konumundaki mevcut işletme ihaleyi kaybetti ama o zamanki mevcut İl Müdürü Alemdar tarafından ilginç gerekçelerle ihale iptal edildi.
Söz konusu alanı terk etmeyen ‘işgalci’ konumundaki işletme, bugüne kadar, öncelikle de 2014 yılından bu yana ne kadar kira ödemiştir?.. Rize Valiliği veya Milli Emlak, buna dair nasıl bir yol izlemekte, ödemelere ilişkin takibat yapmakta mıdır?
Yoksa Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2014 yılı öncesi 600 bin TL civarında olan kira bedelinin nasıl ve ne şekilde, ne kadarının ödendiğini takip etmekte midir?
Bugüne kadar ne kadar kira bedeli alınmıştır?
Yargı kararları neden uygulanmamaktadır?
İşletme şuanda ne kadar kira ödemektedir?
Söz konusu duruma müdahil olan siyasiler ile eş-dost-akrabalık ilişkileri hangi boyuttadır?
Ömer Şan-Ankara
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -