Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“ÇİFTÇİNİN CEBİNDE TELEFONU VAR AMA PARASI YOK”

“ÇİFTÇİNİN CEBİNDE TELEFONU VAR AMA PARASI YOK”
239 views
10 Şubat 2021 - 20:36
Spread the love

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal katıldığı bir televizyon programında çiftçilerin sorunlarıyla ilgili bir soruya yönelik bir çiftçinin cep telefonunu örnek göstererek değerlendirmelerde bulunmasına Tüm Üreticiler Köylüler sendikası (TÜM KÖY SEN) genel başkanı Sadık Turan tepki gösterdi.
“ÇİFTÇİLERİN TALEPLERİ ÜNAL VE CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN DUYULMAMAKTADIR”
Gençağa KARAFAZLI
“AKP Lİ YÖNETİCİ GERÇEKLERİ GİZLİYOR”
AKP yöneticilerinin ne söylerse söylesinler gerçekleri gizlemeye çalıştıklarını belirten Tüm Köy Sen genel başkanı Sadık Turan;
“AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ‘Çiftçimizle ilgili sorun var mı? Tabii ki var. Esnafla ilgili sorun var mı? Özellikle son 1,5 yılda tabii ki var” diyerek geçiştirirken gerçekleri çarpıtmak üzere çiftçinin cebindeki telefonu örnek vermesi son dönmede AKP yöneticilerinin ne sorulursa sorulsun, ne söylenirse söylensin çarpıtma, eğip bükme ve gerçekleri gizleme anlayışının son örneğidir.
“ÇİFTÇİLERİN TRAKTÖRLERİN HAYVANLARINA HACİZ KONULUYOR”
Günlerdir artan gıda fiyatları nedeniyle yaşanan enflasyon konuşuluyor. Aylardır artan çiftçi borçları nedeniyle üretemez hale gelen çiftçilerin başta tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalar tarafından traktörü, hayvanı malı mülkünün haczedilmesi konuşuluyor. Artan girdi maliyetleri nedeniyle üretemez hale gelen ülke köylüsünün tarım üretiminden koptuğu konuşuluyor.
“ÇİFTÇİNİN 24 AY TAKSİTLE ALDIĞI TELEFONU ÖRNEK VEREREK ÖLEN BİTEN YOKTUR DİYOR”
2018 yılı haziran seçimlerinde Kahraman Maraş’ta “bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz” diyen çiftçinin cebindeki 24 ay taksitle aldığı telefonu örnek vererek “çiftçi bu gün interneti olan iyi marka akıllı telefonu kullanıyorsa” ölen biten yoktur demeye getiriyor. Tıpkı Malatya’da “evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “çok abartıyorsun, al bir keyif çayı iç” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi cevap veriyor.
“AMASYADA SADECE BİR KÖYDE 100 KİŞİ BORCUNU ÖDEYEMİYOR”
2004 yılında çiftçilerin bankalara olan borç toplamı 5,1 milyar TL olurken 2020 yılında çiftçilerin bankalara olan borcu 128,7 milyar TL’ye çıkmıştır. Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan 12 milyar TL ve özel sektör borçları eklenince çiftçi borçları toplamı 180 milyar TL’yi buluyor. Tarım Kredi Kooperatiflerinin takibini başlattığı kredilere ek olarak, banka takibindeki kredi toplamı 5 milyar TL’dir. Sadece Amasya’nın bir köyünden Tarım Kredi Kooperatiflerindeki 500 dosyadan 100’ü aşkın kişi borcunu hiç ödeyemez durumda olduklarını belirtirken AKP’li Mahir Ünal “cep telefonları var” demektedir. Telefonunu borçla alan çiftçi tarımsal üretimi de borçla yapmaktadır.
“ÇİFTÇİ MAHFOLDUK DİYOR”
2019 yılının tamamı ve 2020 yılı Ocak ayı da dahil, bir yıldan uzun süre çiğ süt fiyatları yerinde saydı. Ocak ayında yapılan % 23’lük zam geçtiğimiz 13 ayın kaybını karşılamaktan uzaktır çünkü yem % 60 zamlandı. Döviz kuruna bağlı olarak artan yem fiyatları döviz düştüğünde bile zamlanıyor. Cebindeki telefondan her gün karkas et fiyatını takip ederken yeme gelen zamla maliyetin kaça çıktığını hesaplayan besiciler karşılayamadıkları maliyetler nedeniyle hayvanını kesime götürüyorlar. Mahir Ünal “tarım bakanımızla görüştüm, besiciler artık hayvanını dijital ortamda kesecek ve satacak” diye müjde verirken köylü dijital kesim ve satış nasıl bir şey diye yine cebindeki telefona sarılıyor.
“ÇİFTÇİLERİN TALEPLERİ ÜNAL VE CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN DUYULMAMAKTADIR”
Hammadde fiyatlarındaki artışı bahane eden gübre şirketleri fiyatları artırıyor. Dolar 8,5 TL’yken, tonu 2bin 500 TL olan gübrenin, doların 7,3 TL’ye indiğinde bile fiyatı artarak 3 bin TL’ye kadar çıktı. Köylü fiyat artışına yetişemediği için ya gübre atmayacak yada gübreyi kısacak. Bu durumda azalan üretim nedeniyle hem gıda fiyatları hemde ithalat artacak. Çiftçi mahvolduk diyerek artan girdi maliyetlerine yetişemediğini söylüyor. Verilen tarım desteklemeleri ise yetersiz kalıyor. Depoya giren mazotun yarısı bizden dediler. Dekara 8-10 litre mazot harcadığımız buğday için 19 TL yani 2,8 litre mazot parasını destek diye verdiler. Çiftçinin gübre fiyatlarına müdahale edilmesi ve gübre başta olmak üzere tarım desteklerinin artırılması, köylünün kullandığı mazottan ÖTV’nin kaldırılması talepleri Mahir Ünal ve partisi AKP’nin tarım bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından duyulmamaktadır.
“ÇİFTÇİNİN CEBİNDE TELEFONU VAR AMA PARASI YOK”
Ürettiğimiz ürün para etmiyor. Tarım desteklemeleri yetersiz. İthalat baskısı tarım ürünleri fiyatlarını daha da düşüyor. Borçlanarak yapılan tarım üretimi sürdürülemez hale geldi ve borçlarımız nedeniyle kapımızdaki traktörümüzü, hayvanımızı, malımızı mülkümüzü kaybediyoruz. Saydığımız bütün bu sorunları AKP yöneticileri de çok iyi bildiği ve çözüm üretmeye niyetleri olmadığı için çiftçinin cebindeki telefonu konuşuyorlar. Çiftçinin cebinde telefonu var ama parası yok.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -