Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

ÇAYKUR, kadın mevsimlik işçi almayacak: ‘Oysa çayı kadınlar topluyor’

ÇAYKUR, kadın mevsimlik işçi almayacak: ‘Oysa çayı kadınlar topluyor’
227 views
20 Mart 2021 - 7:26
Spread the love

Doğu Karadeniz bölgesinde 47 fabrikada çalıştırılmak üzere bin 500’e yakın mevsimlik işçi alacağını açıklayan ÇAYKUR’a kadınların ve engelli yurttaşların alınmayacağı öğrenildi. DİSK’ten Nebile Irmak Çetin, kadın işçilere yönelik bu kararın sermaye ve iktidarın kadın düşmanlığının bir göstergesi olduğunu ifade ederek, “Çay tarlasında çalışan kadının çay fabrikasında çalıştırılmaması kabul edilemez” dedi.

Gazete Sujin’den Evrim Kepenek’in haberine göre, ÇAYKUR’a ait 47 fabrikada çalıştırılmak üzere bin 500’e yakın mevsimlik işçi alımı için 9 Mayıs’ta başlayan başvurular geçen günlerde sona erdi. Rize’de bin 70, Artvin’de 170, Trabzon’da 240 ve Giresun’da 20 olmak üzere toplam bin 500 mevsimlik işçi alımı için erkek ve bu illerde ikamet etme şartı arandığının açıklanmasının ardından İŞKUR Rize İl Müdürü Hasan Kiraz’in açıklaması ile bu iş başvurularının kadın ve engelli yurttaşlara kapalı olduğu açığa çıktı. Hasan, kadın ve engelli yurttaşların başvurularının geçersiz kabul edeceğini de açıkladı.

Kadına bedensel güç ayrımcılığı

Yerel haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, kadınların ve engelli yurttaşların bu işlere alınmamasının nedeninin çay taşıma, kamyonete yükleme gibi işleri kapsamasından kaynaklı olduğu öğrenildi. Özellikle kadınların bu işleri yapamayacağı düşünen cinsiyet ayrımcı ÇAYKUR’da çalışma haklarına da engel oldu.

Kadınlar güvencesizleştiriliyor

DİSK Genel İş Sendikası İstanbul Konut İşçileri Sendikası Başkanı Nebile Irmak Çetin ise bu uygulamaya tepki göstererek, muhafazakar iktidarın sosyal, çalışma yaşamı ve kamusal alanı kadına yasakladığını söyledi. “İstihdam alanında kadınları var gibi gösterip kadınları sürekli işlerden uzaklaştırılarak yarı zamanlı kuralsız çalışma biçimine mecbur ediyorlar” diyen Çetin, genelde kadınların hizmet sektöründe çalıştırıldığını hatırlattı.

Belediyede, hastanelerde taşerona bağlı güvencesiz çok sayıda kadın çalıştırıldığını söyleyen Çetin, sırf ucuz ve kuralsız bir çalışma biçimi olduğu için kadını bu çalışma alanına mecbur etmek istediklerini belirtti.

Sermaye-iktidarın kadın düşmanlığı

“Kadına 3-5 çocuk doğurtup kocanın kölesi rolü verilmek istendiği günlerdeyiz” diyen Çetin, “Biz AKP döneminde yapılan değişiklerle kadın haklarına darbe vurulduğunu biliyoruz. Kadın haklarının tırpanlandığını biliyoruz. Bu iktidar elbette kadını çalışma yaşamında görmek istemiyor. Kadın emeğini kimliğini yok sayan bu zihniyeti kınıyoruz. Ne yazık ki sermaye-iktidar kadın düşmanlığı yapıyor kadınları da ÇAYKUR’a almayarak bu kadın düşmanlığını gösteriyor” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -