Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Böyle rezillik görülmedi! Gübre diye mermer tozu sattılar. VİDEO HABER

Böyle rezillik görülmedi! Gübre diye mermer tozu sattılar. VİDEO HABER
3.135 views
13 Nisan 2022 - 15:14
Spread the love

Türkiye tarım hayvancılık ve arıcılık federasyonu Rize’li çay üreticilerine Gübre diye mermer tozu satmaya kalkması vatandaşların tepkisine neden oldu.

İDDİA “ÇAY ÜRETİCİSİNE UCUZ GÜBRE DİYE MERMER TOZU SATMAYA KALKTILAR”

GENÇAĞA KARAFAZLI

AKP Hükümetinin Gübreye yaptığı %300 üzerindeki zam sonrası yüzlerce çay üreticisi çay bahçesine gübre vuramadı.

Hükümetin tarım kredi kooperatifi üyesi çay üreticilerinin 7500 TL’den gübre alacağını duyurmasının ardından çeşitli üretici örgütleri bu fiyatlarda yüzlerce üreticinin gübre alamayacağını gübre fiyatlarının düşürülmesi çağrısında bulunmuştu.

2022 yılı mayıs ayı yaş çay kampanyasına sayılı günler kala gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı gübre alamayan yüzlerce vatandaş zamlara tepki gösterdi.

Vatandaşların tepkisi sonrası hükümetin gübreye indirim yapacağı beklentisi gerçekleşmeyince bu kez çay üreticisi vatandaşlar ucuz gübre almanın derdine düştü.

Türkiye tarım hayvancılık ve arıcılık federasyonu Rize il temsilciliği aracılığıyla tonu 6900 TL’den 5 tır dolusu gübreyi Rize’nin Ardeşen ilçesine gönderdi.

Ardeşen ilçe girişinde toplanan onlarca vatandaş ucuz gübre almak için araçlarıyla kuyruk oluşturdu.

Gübre yüklü araçlar ilçe sahil kenarında park etmesinin ardından gübre almaya başlayan vatandaşlardan bir kadın üretici gübre çuvalını açtırması sonrası skandal olay ortaya çıktı.

Araçlardan indirilen ve ucuz çay gübresi diye üreticilere satılmak istenen gübrenin mermer tozu olduğu ortaya çıktı.

Gübre almak için kuyruk oluşturan vatandaşların tepkisi üzerine gübre getiren yetkililer araçlarıyla olay yerinden ayrıldı.

ANKA muhabirlerine konuşan vatandaşlar ise gübre diye satılmak istenilen mermer tozunu ellerine alarak “bakın bu gübre değil gübre suda hemen erir biz bunu ağzımıza koyuyoruz yakmıyor yerde bu toz parçalarıyla tebeşir gibi yazı yazıyoruz bu gübre değil mermer tozu” şeklinde konuşarak tepkilerini dile getirdiler.

Tayfun Tan: Kimseyi mağdur etmedik..

Vatandaşların gösterdiği tepkiler sonrası Türkiye tarım hayvancılık ve arıcılık federasyonu Rize il başkan vekili olduğunu söyleyen Tayfun Tan Vatandaşlardan özür dileyerek, İstanbul dan bu gece tırlarla gerçek gübre geleceğini söyleyerek “eğer gelecek gübrelerde mermer tozu çıkarsa bunun hesabını vermeye hazırım” diyerek vatandaşları yatıştırmaya çalıştı.

Sorumlu Haasan Kızılyıldız. Özür dileriz..

Tırlarla gübre getirdiğini yaşananlardan dolayı özür dilediğini söyleyen diğer sorumlu Hasan Kızılyıldız adlı kişi ise, Trabzon’dan bunları gübre diye aldıklarını ancak kendilerine yanlış yapıldığını bir yanlışlık oldu bu nedenle özür dilediğini en kısa zamanda gerçek gübre getirip aynı fiyatta 6900 TL den satacaklarının sözünü verdi.

Bazı vatandaşlar ise yetkilileri göreve çağırarak bunun bir dolandırıcılık olduğunu sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın açılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan vatandaşların tepkileri üzerine araç şoförlerinin de araçlarını bırakıp olay yerinden ayrıldığı gözlenirken Jandarma görevlileri çevre de güvenlik tedbirleri aldığı gözlendi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -