Kuzey Teve

AMATEM kapısında yüz binlerce genç

AMATEM kapısında yüz binlerce genç
40 views
15 Aralık 2022 - 9:35
Spread the love

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 yılda yaklaşık 1.8 milyon kişinin bağımlılık tedavisi gördüğünü açıkladı. Ancak yüz binlerce genç bağımlılık tedavisi için sıra bekliyor.

CHP Milletvekili Murat Emir’in sorusunu yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 yılda yaklaşık 1.8 milyon kişinin bağımlılık tedavisi gördüğünü açıkladı. Tedavi olan kişi sayısına karşın AMATEM kapasitesinin halen yetersiz kaldığına dikkat çeken Emir “İktidar AMATEM’lerdeki yatak kapasitesini artırmıyor. Yüz binlerce gencimiz, uyuşturucu çetelerinin insafına terk edilmiş durumda” dedi.

Sağlık Bakanlığının bütçe görüşmelerinde bağımlılıkla mücadeleye ilişkin sorularına yanıt alamayan Emir’e Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yazılı yanıt verdi. Koca’nın yanıtına göre, 2014-2021 yılları arasında 110 bin 113’ü yatarak, 1 milyon 724 bin 376’sı ayakta olmak üzere toplam 1 milyon 834 bin 489 kişi bağımlılık tedavisi gördü. Ortaya çıkan verilerin endişe verici olduğuna dikkat çeken Emir, “İktidarın bağımlılıkla mücadele konusundaki etkisizliği verilere de yansıyor. Her yıl yüz binlerce insanımız bağımlılığı nedeniyle tedaviye ihtiyaç duyuyor” diye konuştu.

KAPASİTE MÜSADE ETTİĞİ KADAR
Her yıl yüz binlerce gencin uyuşturucu çetelerinin insafına terk edildiğini savunan Emir bağımlılıkla tedavinin yapıldığı AMATEM’lerdeki kapasite yetersizliğine de dikkat çekti: “AMATEM’lerin kapasitesinin müsaade ettiği kadar kişi yatarak tedavi olabiliyor. Biliyoruz ki kapasite artırılsa, yatarak tedavi gören kişi sayısı da artacak. ‘Modern hastane’ sloganıyla otel görünümlü hastaneler inşa ettirerek müteahhitleri zenginleştiren iktidarın esas olarak bu bağımlılık sorununa eğilmesi gerekiyor.”

BAKANLIK KILINI KIPIRDATMIYOR
Sağlık Bakanlığının harcama kalemlerine de değinen Emir, “Sağlık Bakanlığının bağımlılıkla mücadeleden vazgeçmiş olduğunu görüyoruz. 2022 yılında merkezi bütçeden bağımlılıkla mücadele için 1.7 milyar TL istenmiş ama yalnızca 225 milyon TL harcanmış. Geri kalan paranın ne yapıldığını soruyoruz ama yanıt alamıyoruz. Fakat biliyoruz ki, bu paralar yandaş müteahhitlere aktarılıyor. Yüz binlerce genç, AMATEM kapısında uyuşturucudan kurtulmak için sıra bekliyor ama bakanlık kılını kıpırdatmıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -