Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

AKP YANLISI ÖRGÜTLERDEN ÇAYKURUN KOTA VE KONTENJANINA DESTEK AÇIKLAMASI

AKP YANLISI ÖRGÜTLERDEN ÇAYKURUN KOTA VE KONTENJANINA DESTEK AÇIKLAMASI
231 views
28 Mayıs 2021 - 22:00
Spread the love

AKP YANLISI ÖRGÜTLERDEN ÇAYKURUN KOTA VE KONTENJANINA DESTEK AÇIKLAMASI

“ÜRETİCİLERİN EYLEMLERİ ÇAYKURUN MARKA DEĞERİNE ZARAR VERİYOR”

AKP yanlısı örgütler İkizdere de taş ocağına karşı çıkan köylülerin ardından bu kez çayda kontenjana karşı çıkan üreticileri provoke etmeye başladı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Hükümetin çay alım politikalarını bir haftadan beri Artvin ve Rize de protesto eden çay üreticilerinden rahatsız olan AKP hükümeti bu kez üreticilerin karşısına yandaş bilinen STK örgütlerini çıkardı.

AKP ye yakınlığıyla bilinen Cengiz inşaatın İyidere lojistik liman inşaatı için koruma altına alınan 254 vadiden biri olan İkizdere, eskencidere vadisinde taş ocağı yapılmak istenmesine karşı 37 günden beri direnen yurttaşların direnişini kırmak için AKP yanlısı 11 STK ve meslek örgütü bir açıklama yaparak taş ocağına karşı çıkanları bölücü olarak suçlamış taş ocağına destek vermişlerdi.

“AYNİ OYUN ÇAY ÜRETİCİLERİ ÜZERİNDE OYNANIYOR”

İkizdere de oynan oyunun bir benzeri bu kez çay üreticileri üzerinden hayata geçiriliyor. Yaklaşık bir haftadan beri Artvin ve Rize de çay üreticileri ile bazı siyasi parti temsilcileri hükümetin çaykurda uyguladığı çay alım politikalarını protesto ediyor.

Son olarak Artvin Hopa ilçesinde çayda kota ve kontenjan uygulaması ile özel sektörün Devletin belirlediği çay fiyatının altında çay almasını protesto etmiş polis bu eylem esnasında üreticilere saldırmış 32 üretici göz altına alınmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından birçok bölgede çayda kota ve kontenjan uygulamaları devam ederken bu kez AKP yandaşı olarak biline kuruluşlar yeniden devreye sokularak ÇAYKUR’un alım politikalarına destek açıklamaları yapılmaya başlandı.

AKP yanlısı bilinen Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, üyeler, kadın komitesi, Çay Eksperleri Platformu Başkanı Selçuk Er, Öz Sağlık İş Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, sendika temsilcileri ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek ortak açıklama yaparak ÇAYKUR ve hükümetin çay alım politikalarına destek vererek ‘yapılan eylemlerle bölge insanının sinir uçları ile oynanmaya çalışıldığını’ söyledi.

“ÜRETİCİLERİN EYLEMLERİ ÇAYKURUN MARKA DEĞERİNE ZARAR VERİYOR”

Çay üreticilerinin Çayın marka değerine zarar veren her türlü eylem ve söylemine karşı olduklarını vurgulayan Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Başkanı Hasan Fehmi Bursalı;

“Günümüzde kota ve kontenjanı kaldıracağını söyleyerek çay üreticimizi provoke etmeye çalışan zihniyet 10 veya 15 günde çay alımının tamamlanacağını iddia etmektedir. Lakin bunu nasıl yapacakları ile ilgili teknik bir açıklamaları yoktur.

Kurumumuz birkaç yıldır yaş çay işleme kapasitesini 5 bin tondan 9 bin tonun üzerine çıkarmıştır. Buna rağmen günlük 12 bin ton civarında yaş çay alımı yapılmaktadır. Kapasiteni çok üzerinde alımlar yapılmaktadır.

ÇAYKUR iki yıl öncesine kadar bölgemizdeki hasat edilen yaş çayın yüzde 45’ini alıyordu. Yaş çay alım politikaları ile iki yıldır yüzde 55’i ÇAYKUR almaktadır.”

Bursalı, son dönemlerde bölgenin siyasi çekişmelerin merkezi konumuna getirilmek istendiğini ve bölge insanının sinir uçları ile oynanmaya çalışıldığını belirtti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -